Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Protokol: Solana’nın Yeniden Yükselişi Ne Kadar Kalıcı?

Solana, SOL fiyatındaki büyük artışları hızlandıran bir avuç airdrop ve meme token ile en sonki kripto döngüsünün en büyük kazananlarından biri oldu. Ayrıca, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ekosistem için güncellenmiş bir yol haritası yayımladı.

4 Ocak 2024 13:53

Güncellenme: 4 Ocak 2024 14:02

Kripto dünyasında geçtiğimiz hafta nispeten sakin seyretti ve yeni yıl ile ticaret ve teknoloji gelişmeleri de sükûnetle karşılandı. Ancak kripto ekosistemi 7/24 aktif olduğundan havai fişekleri izlerken bazı hack’leri, gelişmeleri ve düzenleyici haberleri kaçırmış olabilirsiniz.


Protokol’ün bu haftaki sayısında Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin'in, geliştiricilerin zincirin devam eden hız ve merkezileşme sorunlarını nasıl çözebileceklerine odaklanan güncellenmiş yol haritasından bahsedeceğiz. Kripto çöküşü sırasında çok büyük olumsuz etkilerle boğuşan Solana’nın son aylardaki toparlanmasına da değineceğiz.


Ağ haberleri

2021’de 200 doların üzerindeyken 2022’de 10 doların altına düşen Solana’nın SOL token’ı, son aylarda yeniden 100 doların üzerine çıkarak kripto piyasasındaki dalgalanmalardan en çok yararlanan token’lardan biri haline geldi. Solana blok zinciri, Sam Bankman-Fried ile yakın bağları ve ağ kesintileri konusundaki çetrefilli sicili sebebiyle geçtiğimiz döngü süresince zor zamanlar geçirdi. SOL’un son zamanlarda tanık olduğu fiyat artışları, ekosisteme olan güvenin yeniden kazanılmaya başlanmasıyla bağdaştırılsa da SOL’daki kazançlar büyük ölçüde meme coin’ler ve airdrop’lar tarafından desteklendi. Bunlar arasında öne çıkan, son 30 gün içerisinde yüzde 200’ün üzerinde yükselen BONK oldu. Yakın zamanda piyasaya sürülen oracle ağı Pyth’in token’ı, geçtiğimiz günlerde airdrop gerçekleştiren JTO token’ı ve likit staking hizmeti Jito da diğer öne çıkanlardı. Solana ağı birkaç yıldır bazı teknik gelişmelere tanık olsa da, blok zincirleri dünyasında sıklıkla olduğu gibi olumlu piyasa gelişmelerinin hız odaklı ekosisteminin benimsenmesinden mi yoksa diğer ufak tefek gelişmelerden mi olduğu henüz belli değil.Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçen hafta sonu Ethereum ekosistem yol haritasının güncellenmiş bir versiyonunu yayımladı. Yol haritası, Ethereum ekosisteminin genel gelişimi için kabaca bir yol gösterici rolü oynuyor ve ilerleme izleyicisi olarak kullanılıyor. Bu yılki güncelleme, Buterin'in en değerli ikinci blok zinciri ekosisteminin en büyük zorluklarından ikisini nasıl ele alabileceğini tartışıyor: hız ve merkezileşme. Yol haritasındaki bazı ana değişiklikleri belgeleyen Twitter paylaşımında, Buterin, "Ethereum Proof-of-Stake tasarımının mevcut zayıflıklarının çoğunu çözmenin en kolay yolu" olarak tanımladığı single slot finality’nin artan önemini vurguladı. Konsept, işlemlerin Ethereum defterine aktarılması için gereken süreyi kısaltacak bir dizi değişikliği ifade ediyor. Buterin'in yeni yol haritası, Ethereum'un merkezileşme risklerinin bir kısmının üstesinden gelmeyi amaçlayan "The Scourge"un kapsamını da genişletiyor. Buterin'in önceki The Scourge tanımı, özellikle MEV çıkarımı ile ilgili sorunlara odaklanıyordu, ancak güncel olan "genel olarak PoS'ta ekonomik merkezileşmeyle mücadeleye" odaklanıyor ve özellikle pooled staking ile ilgili sorunları ele alacak şekilde genişletiliyor.


Protocol Village

Blok zinciri teknolojisine dair yükseltmeler ve gelişmeler:


Kendisini "Web3'ün amaç merkezli modüler erişim katmanı" olarak tanımlayan Particle Network, "Bitcoin için ilk hesap soyutlama protokolü" olduğunu öne sürdüğü "BTC Connect"i tanıttı. Ekibe göre: "BTC Connect, Akıllı Hesap, Paymaster, Bundler ve Bitcoin'e özgü benzersiz bir Mod sunmak için ERC-4337 tasarımını ve L2 EVM uyumlu zincirleri kullanıyor."


Seyşeller merkezli kripto borsası KuCoin, yaptığı basın açıklamasında KuCoin Labs biriminin "son teknoloji Sui ağında çalışan ve çığır açan inscription protokolünün" geliştirilmesini desteklemek için ISSP'ye yatırım yaptığını bildirdi.


Kurucu ortak Nick Malster, Protocol Village'a verdiği röportajda, Bitcoin Lightning Network tarafından desteklenen podcast uygulaması Fountain’ın "bugüne kadarki en büyük tasarım ve kullanıcı deneyimi yükseltmesini başlattığını" söyledi. "En sevdiğiniz podcast'leri desteklemek, klipler ve çalma listeleri gibi sosyal özellikler aracılığıyla yenilerini keşfetmek, en iyi içerikleri dinlemek ve paylaşmak sayesinde bitcoin (BTC) kazanmak artık her zamankinden daha kolay. Strike kullanıcıları artık hesaplarını Fountain cüzdanlarına bağlayabilirler."


Yönlendirilmiş Döngüsel Olmayan Grafikler (DAG) teknolojisine dayalı layer-1 blok zinciri Waterfall Network, "ağın saniyede 10.000+ işlem yükü kaldırabilmesine olanak tanıyan optimizasyonlarla protokolün en son sürümünü temsil eden" Testnet 8'i başlattı.


Bitcoin Lightning Network için bir veri analizi sağlayıcısı olan Amboss, "kullanıcıların merkezi cüzdan aracılarına gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde kendi kendine saklama yoluyla ödeme almalarını sağlayan Hayalet Adresleri" başlattı.


Finans Merkezi

Veriler ve token’lar

Sei blok zincirinde geliştirilen bir meme coin olan SEIYAN, sadece bir haftada %400 değer kazanarak ekosistem büyümesine önemli bir katkıda bulundu.


Donald Trump ile ilişkili bir kripto cüzdanı, muhtemelen satış amacıyla üç hafta boyunca Coinbase'e 2,4 milyon dolarlık ether (ETH) gönderdi.


Kripto tabanlı tahmin piyasası Polymarket’teki yatırımcılar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) 15 Ocak'a kadar bir bitcoin ETF'sini onaylama ihtimalini yüzde 89 olarak belirledi.


Mevzuat ve Politika

Federal yargıç, Terra ve Luna kripto para birimlerinin arkasındaki şirket olan Terraform Labs’in kripto para birimleri satışlarında federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği kararına vardı.


Nijerya’nın kripto firmalarına hizmet veren yerel bankalar ve finans kurumları üzerindeki yasağını kaldırmasının ardından kripto benimsenmesinde önemli bir adım atılmış oldu.


Hükümetin şeffaflığını artırmayı amaçlayan yeni mevzuat kapsamında, bazı Güney Koreli kamu görevlilerinin kripto varlıklarını açıklamaları gerekecek.


Daha Fazla Oku

    EthereumSolanavitalik buterinSOL

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk