Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Pepecoin, Ekipteki “Kötü Aktörlerin” 15 Milyon Dolarlık PEPE Çaldığını Bildirdi

Multisig cüzdandaki şüpheli işlemler, Pepecoin gözlemcilerini korkuttu.

28 Ağustos 2023 12:32

Güncellenme: 28 Ağustos 2023 12:42

Pepe coin ekibinde yer alan bazı kötü niyetli geliştiriciler, geçtiğimiz hafta token’ın multisig cüzdanından şüphe uyandırıcı transferler gerçekleştirdi. Bir ekip üyesinin Twitter’da (X) yaptığı paylaşıma göre, mevzubahis geliştiriciler milyonlarca dolar değerinde pepecoin (PEPE) çaldı.


Şu anda projeyi yöneten geliştirici, yaptığı paylaşımda “$PEPE, kuruluşundan bu yana büyük egolar ve açgözlülük tarafından kontrol edilen kötü aktörler yüzünden sıkıntılar yaşadı. Tartışmalar arttıkça $PEPE’nin geliştirilmesinde yer alan ekibin çoğu projeden uzaklaşmaya başladı” dedi.Yaklaşık 15 milyon dolar değerindeki 16 trilyondan fazla Pepe token’ın dolandırıcılar tarafından yasa dışı bir şekilde OKX, Binance, Kucoin ve Bybit’e aktarılıp satılması, token’ların yüzde 20’lik bir düşüş görmesine sebep oldu.


On-chain sleuth’lar, olay yaşanmadan hemen önce bir geliştiriciye ait cüzdanın bu ilginç işlemleri onaylamasına dikkat çekmişti. Normal şartlarda işlemlerin onaylanması için sekiz cüzdandan beşinin imzası gerekirken bu oran sekizde ikiye düşmüştü.


İlginç olan, toplam 420 trilyon arzın 26 trilyonuna sahip cüzdanın ilk kez aktarım yapmasıydı.


Şu anda ise projenin yönetiminde yer alan üyeler, X paylaşımlarında özür dileyerek önümüzdeki aylarda projenin tamamen merkeziyetsiz hale gelmesine yönelik çalışacaklarını belirtiyor. Paylaşımlardan birine göre, multisig token’ların geri kalanının yakılması (piyasadan tamamen kaldırılması) planlanıyor.


PEPE, bir süredir düşüş eğilimi gösteren kripto piyasasına rağmen 2023’ün en büyük başarı hikayelerinden biriydi. Mayıs ayının ortalarında 1,8 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan token’lar, işlem hacmine göre dogecoin (DOGE) ve shiba inu’yu (SHIB) geride bırakmıştı.


Uyarı Zilleri

Bununla birlikte analistler, pepecoin yatırımcılarının faaliyetlerinin yanı sıra perakende trader’ların yokluğu konusunda defalarca uyarmıştı. Buradaki en büyük risk, çok fazla token’ın çok az yatırımcı tarafından sahiplenilmesiydi.


SingularityDAO’nun kıdemli borsa uzmanı Rafe Tariq, haziran ayında yaptığı paylaşımda “Sınırlı miktardaki likidite, çok fazla kişiyle sandalye kapmaca oynamaya benziyor. Yatırımcılar büyük kârlar elde etme umuduyla cezbediliyor, ancak gerçek şu ki, yatırımcıların oldukça küçük bir kısmı kâr edecek, geri kalanlar ise mahvolacak” ifadelerini kullanmıştı.


Daha önce SingularityDAO, “balinalar” olarak bilinen yatırımcıların PEPE varlıklarının yaklaşık yüzde 25’ine, diğer yatırımcıların ise dolaşımdaki arzın yüzde 46’sına sahip olduğunu bildirmişti.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Pepememe coindolandırıcılıkdefitoken

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin ve VeChain için Yükseliş Görünümü

16 Şubat 2024 18:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk