Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

OpenSea Sıfır Ücret Politikasına Geçiyor, İçerik Telif Hakları İse Opsiyonel Olacak

Lider NFT pazar yerinin bu politika değişikliği, bir diğer popüler ücretsiz pazar yeri Blur'la rekabetinden kaynaklanıyor.

20 Şubat 2023 11:43

Güncellenme: 20 Şubat 2023 12:47

Önde gelen değiştirilemez token (NFT) pazar yeri OpenSea, yaptığı açıklamada, pazar yeri ücretlerini geçici olarak kaldırdığını duyurarak popüler ücretsiz pazar yeri Blur'la pazar payı savaşında tansiyonu yükseltti.OpenSea, resmi Twitter hesabından "sınırlı bir süre için" pazar yeri ücreti almayacağını ve zincir içi telif hakkı bulunmayan tüm koleksiyonların yüzde 0,5'ten başlayan opsiyonel telif ücretlerine tabi olacağını açıkladı.


Pazar yeri ayrıca, içerik oluşturuculara yönelik tam telif hakkı ödemesine uygun hareket etmeyen diğer pazar yerlerinin engellenmesine dair tutumunu da değiştirerek aynı politikalara sahip NFT pazar yerlerinde satışa izin verdi. Bu değişikliğin “sözlerini yerine getirdiği için” Blur'u da kapsadığını ve artık içerik yaratıcılarını koleksiyonlarından tam telif hakkı kazanmak için iki platform arasında seçim yapmaya zorlamadığını duyurdu.


OpenSea söz konusu açıklamasında, “Bunun kendileri için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu, bu modeli test etmekten ve tüm ekosistem katılımcıları (içerik oluşturucuları, koleksiyoncular ve güç alıcıları ve satıcıları) için doğru teşvik ve motivasyon dengesini bulmaktan heyecan duyduklarını” kaydetti.


Blur ile OpenSea arasındaki gerginlik, Blur'un native token'ının geçtiğimiz hafta piyasaya sürülmesiyle birlikte geçen hafta yükselirken Blur'un işlem hacmi, Ekim ayında faaliyete geçmesinden bu yana ilk kez OpenSea'nin ticaret hacmini geride bıraktı.


OpenSea, içerik oluşturuculara ilişkin telif hakkı konusunda yaşanan tartışmada sert bir duruş sergileyerek sitede işlem gören yeni koleksiyonların telif haklarını zincirde devretmesine izin veren bir telif hakkı uygulama aracını Kasım ayında kullanmaya başlamıştı. Bu araç aynı zamanda, bu koleksiyonların X2Y2 ve Blur gibi telif hakkı istemeyen pazar yerlerinde yeniden satılmasını da engelliyordu.


Ocak ayında, Blur'un bu araçta OpenSea'de telif ücreti alan koleksiyonların kendi platformunda yüzdelerini de korumalarını sağlayan bir boşluk keşfettiği bildirilmişti. Çarşamba günü Blur, NFT içerik oluşturucularına yönelik bir blog yazısı yayımlamıştı. Kullanıcılarını, içerik oluşturucularının, platformunda tam telif hakkı elde edebilmeleri için OpenSea'yi engellemeye teşvik ettiği söz konusu yazıda, telif hakkı ödeme seçeneklerine ilişkin olarak kendisi ile rakibi arasındaki farklılıkları ortaya koymuştu.


Daha Fazla Oku

    OpenSeablurnftpazar yeritelif

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk