Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Nitelikli Web3 Projeleri Artacak”

Musixen Kurucusu ve CEO’su Çağrı Bozay, 2023 yılında Web 3 projelerinin nicelik değil, nitelik anlamında artacağını düşünüyor.

27 Aralık 2022 17:19

Güncellenme: 2 Ocak 2023 14:19

Web3 dünyası için 2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılda Web3’ü hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

Web 3.0 dünyasının devrim yaratacak etkilerinin ayak seslerini geçtiğimiz 5-10 yıllık dönemde duymaya başlamıştık. Ancak bu teknoloji üzerine üretilen projeler oldukça sınırlıydı. Özellikle pandemi sürecinin ardından bu projelere inanç ve ilgi arttı. Dijital evrenlerin avantajlarının artık kamu tarafından da farkına varılması ile yalnızca bireylerin değil, kurumların ve şirketlerin de bu konudaki yatırımları arttı. 2023 yılında da bu artışın nicelik ve nitelik bağlamında güçleneceğine, toplumun tereddütlerinin daha da azalacağına inanıyorum.


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?

Coin ve token piyasasında yaşanan durgunluk ve düşüş aslında konuya dair ilgiye ve bilgiye sahip olan bizlerin beklediği bir durumdu. Sürecin getirdiği ani heyecan, bu sektörde mantıklı dayanağı olmayan pek çok projeyi beraberinde getirdi ve bu projelerin çoğu basit bir tabirle belirtmek gerekirse ‘patladı’. Bu tablonun olumlu yanları da oldu. İnsanlar gerçekçi bir temele sahip olan projelerle yalnızca hype trenini kullanmayı amaçlayan projelerin farkını kavradı ve 2023 yılında bu zor yoldan gelişen bilincin pozitif etkileri olacağını, projelerin niceliğinin azalacağını ancak niteliğinin artacağını düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi üretilen bu parçaların artık yalnızca bir trade aracı olmaktan çıkıp gerçek bir para gibi karşılığında birtakım ürünler alabileceğimiz bir değere dönüşmesi olacaktır. Bu yönde yatırımlar yapan platformlar bu konudaki kritik eşik.


2023’te dünyada ve Türkiye’de dijital varlıklara yönelik düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Dijital varlıklar konusu hükümetlerin uzun süredir gerek güvenirlik gerekse vergi açısından tereddütle yaklaştığı ve hatta korktuğu bir konuydu. Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki insan bilmediği etkenden korkar. Ancak konu üzerinde bilgimizin ve tecrübemizin artması ile hem yatırımcıyı hem de platformları koruma altına alacak yeni düzenlemelerin gelmesi hem dünya çapında hem de ülkemiz açısından beklenen bir durum. Dolayısıyla, 2023 çok yüksek ihtimalle bu düzenlemelerin duyurulduğu bir yıl olacak.


Sizler 2023’te Web3’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

Biz Musixen ailesi olarak Web 3.0 teknolojisi üzerine proje geliştirme konusunda geniş tecrübeye sahip bir firmadan da destek alıyoruz. 2023 yılında bu iş birliği ile hem sanatçılara hem de dinleyicilere faydalı, avantajlı projeler ve servisler üreterek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Oluşturduğumuz müzik evreni şu anda da kullanılabilir durumda. Ancak 2023 yılında planlarımızı tam olarak uygulandığı ikinci versiyonumuz ile kullanıcılarımızı ağırlayacağız. Bu versiyonun müzisyenlere dair yaklaşımımızı ve inancımızı çok daha net bir şekilde açıklayacağına inanıyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk