Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

NFT Pazar Yerleri Savaş Baltalarını Çıkardı

Blur, içerik oluşturucuların kendi platformunda nasıl tam telif hakkı elde edebileceklerini açıkladı.

16 Şubat 2023 14:22

Güncellenme: 16 Şubat 2023 14:31

Ücretsiz değiştirilemez token (NFT) pazar yeri Blur ile ciddi rakiplerinden OpenSea arasındaki savaş, her iki platform da daha fazla NFT yaratıcısı için rekabet ederken yoğunlaşıyor. 


Çarşamba günü Blur, NFT yaratıcılarına yönelik bir blog yazısı yayımlayarak kendisi ile OpenSea arasındaki telif hakkı ödeme seçeneklerindeki farklılıkları ortaya koydu. Blur Ekim ayında ilk kez piyasaya sürüldüğünde, X2Y2 gibi rakipleri tarafından popüler hale getirilen, opsiyonel telif hakkı modelini benimsemişti. Kasım ayında, telif ücretlerini NFT'lere izin verecek şekilde genişletti ve bir ay sonra minimum yüzde 0,5'lik telif ücreti talep etmeye başladı.


Şimdilerde Blur, platformunda içerik oluşturucuların tam telif hakkı elde edebilmesi için, koleksiyonların, platformunda başlatılan yeni projelere tam telif hakkı uygulayan OpenSea'yi engellemesi gerektiğini belirtiyor. Bunu, içerik oluşturucuların, projelerinin telif haklarına saygı duymayan ikincil NFT pazarlarında satışlarını kısıtlayan NFT sözleşmelerine bir kod parçacığı eklemelerine izin vererek yapıyor.


Sözkonusu yazıda Blur, "İçerik oluşturucuların, seçmeye zorlanmak yerine beyaz listeye aldıkları tüm pazarlarda telif hakkı kazanabilmelerini istiyoruz" diyor. 


Blog yazısı, içerik oluşturucuların, projeleri Blur'da yeniden satış için listelendiğinde telif hakkı kazanabilmek için başvurabilecekleri çeşitli yaklaşımları özetliyor. Platform, çelişkili kurallar nedeniyle sanatçıların hem OpenSea hem Blur'da aynı anda telif hakkı kazanamayacağını ve içerik oluşturuculara token'larının OpenSea'de listelenmesini engellemelerini önerdiğini bildiriyor.


Blur, “Bugün OpenSea, Blur'da alım-satım tespit ettiğinde telif haklarını hemen opsiyonel olarak belirliyor. Yeni koleksiyonların her yerde telif hakkı kazanabilmeleri için OpenSea'yi bu politikayı durdurmaya davet ediyoruz” diye açıklama yaptı.


Ocak ayında yatırımcılar, Blur'un, OpenSea'nin içerik oluşturucuların telif haklarına saygı duymayan ikincil pazarlarda ticareti engelleme politikasının etrafından dolanmasını sağlayan belirgin bir boşluk keşfetti. Blok zincir veri analiz platformu Nansen'e göre bu durum, OpenSea ve son aylarda işlem hacminde hızlı bir büyüme kaydeden Blur arasındaki rekabeti yoğunlaştırdı.


Salı günü Blur, beklendiği üzere native token'ı BLUR'u piyasaya sürdü ve saatler içinde 500 milyon dolarlık işlem hacmine ulaştı. Dune Analytics verilerine göre, Blur geçen hafta işlem hacminde, OpenSea'ye 13 milyon doları aşkın fark attı.


Daha Fazla Oku

    blurOpenSeanft pazar yeritelif

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk