Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Metaverse’te Çok Fazla Potansiyel Var”

Coinsilium Group’un CEO’su Eddie Travia, McKinsey, JP Morgan gibi şirketlerin Metaverse için toz pembe ve parlak bir gelecek sunduklarını, kendisinin de onları haklı bulduğunu belirtti.

14 Ekim 2022 15:39

Güncellenme: 14 Ekim 2022 17:05

Yatırım şirketi Coinsilium Group’un CEO’su Eddie Travia, CoinDesk Türkiye’nin düzenlediği Yeni Paradigma etkinliğinde ‘Web3’te yatırım yapmak: Fırsatlar & Meydan Okumalar’ adlı oturumda konuştu. Travia, metaverse’te büyük bir potansiyel olduğunu belirtti. Travia'nın konuşmasından diğer önemli notlar şu şekilde:


  • Yaklaşık 10 yıldır bu alanda çalışmalar yapıyorum. Bir blokzincir yatırım şirketi olarak borsaya kote ilk şirket olduğumuzu söyleyebilirim. Bunu 2015'te gerçekleştirdik ve bu alana o dönemden beri yatırımlar yapıyoruz.

  • Merkeziyetsiz finans (DeFi) dağıtık, açık kaynak kodlu, sansür'e dayanıklı, güven sorunları bakımından minimize edilmiş ve tek bir odak noktası var. Sadece yapması gerekene odaklanıyor. Son birkaç ayda yaşadığımız sorunları riskli işlemler yapan, çok para kaybeden, yanlış şirkete veya yanlış piyasaya yatırım yapan büyük şirketlerde görüyoruz. Ancak DeFi platformları bu dönemde aslında iyi bir iş çıkardı. Nedeni tek bir işleri olması ve bunu yerine getirmeleri.

  • 2022'de NFT’lerle ilgili sektörde doğal gevşeme görüyoruz. Bununla beraber satışlar da düşüyor. NFT’lerin bence ilginç olan tarafı kriptonun hızla benimsemesinin bir örneği olması. Bence bunun bir nedeni bu markalardan ve sanatçılardan bazılarıyla kullanıcılar arasında duygusal bir bağ oluşması. Ve bu duygusal bağı aniden benzersiz ve belli bir değere sahip bir dijital varlık tarafından temsil edilmeye başlandı. Bence bu durum, sektör biraz gevşemiş ve sakinleşmiş olsa da hâlâ çok heyecan verici.

    Çok Zaman Gerekiyor


  • Kripto her zaman kendini yeniden keşfediyor ve eminim ki NFT’lerin birçok yeni kullanım alanını görmeye devam edeceğiz. Tabii ki bunlardan biri de metaverse. Metaverse'ün inşa edilmeye hazır hale gelmesi için çok fazla zamana ihtiyacımız var. Burada çok fazla değer var, çok fazla potansiyel var.

  • McKinsey, JP Morgan gibi şirketler Metaverse için bize çok tozpembe ve parlak bir gelecek sunuyorlar. Ben de haklı olduklarına inanıyorum. Bunun nedenlerinden biri yeni bir platforma geçmeye başlamamız ki potansiyel olarak milyarlarca insanın geçişinden bahsediyoruz. Aynı 90'larda e-postaya veya daha sonraki yıllarda freelance tipi çözümlere geçtiğimiz gibi yeni bir ekonominin de yaratıldığını görüyoruz. Metaverse üzerinde de aslında bütün bir ekonominin yeniden inşa edilmesini öngörebiliriz.

  • Metaverse'de oyunlar da son derece önemli. Blokzincirinin benimsenmesi için NFT'lerin ve oyunların çok önemli olacağına inanıyorum. Bence yaratıcı olarak oyuncuların oyun oynayarak para kazanması harika bir olgu. Daha da önemlisi dünyanın bazı bölgelerinde, örneğin Latin Amerika'da GGS gibi sosyal hareketliliği teşvik eden projeler var. Bu yıl bizim de yatırım yaptığımız bir şirket oldu. Buradaki fikir bu sosyal hareketliliğin aynı zamanda insanların sadece oyun tüketmek, ürün ve hizmet tüketmek değil, katkıda bulunabilecekleri bir yaratıcı ekosistemine yönelmesi anlamı taşıyor.

  • Metaverse'in konularından biri de birlikte çalışılabilirlik. Çünkü herkes blokzincirinin birlikte iyi iletişim kurmadığını biliyor. Farklı metaverse’lerde farklı bir format ve farklı bir blokzinciri olması kastettiğim. Bu nedenle bu alanda Metalink gibi bazı şirketler çalışmalar yapıyor. Bu yine bizim yatırım projelerimizden biri. MetaLink farklı NFT'ler ve farklı varlıklar arasında birlikte çalışılabilirliği mümkün kılıyor. Bu harika bir gelişme çünkü gerçek bir soruna çözüm getiriyorlar ve beraberinde birçok projeye kapı açıyorlar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk