Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Metaverse, Teknoloji Trendlerinde İlk 10’da

Araştırma ve danışmanlık firması Gartner’ın 2023 yılının stratejik teknoloji trendlerini öngörerek hazırladığı listede metaverse de yer alıyor.

7 Kasım 2022 14:45

Güncellenme: 7 Kasım 2022 16:01

Metaverse, teknoloji araştırma ve danışmanlık firması Gartner’ın 2023 Stratejik Teknoloji Trendleri araştırmasında yayınlanan listede ilk 10’da yer aldı.


Araştırmaya göre 2027 itibarıyla global çapta büyük şirketlerin yüzde 40’ı, gelirlerini arttırmak için metaverse temelli projelerde Web3, uzamsal hesaplamalar veya dijital ikiz teknolojilerinin (gerçek dünyadaki bir fiziksel sistemin veya ürünün sanaldaki temsili) bir kombinasyonunu kullanacak.


Metaverse'e Yatırım Hamleleri

Raporda metaverse’e şimdiden yatırım yapan şirketlerden örneklere de yer veriliyor. Bunlardan biri, metaverse’ü “1 trilyon dolarlık fırsat” olarak nitelendiren yatırım bankası JPMorgan’ın popüler metaverse'lerden biri olan Decentraland’de bir sanal alan açan ilk banka olması. Bir diğer örnek ise Siemens’in NVIDIA iş birliğinde bir sanayi metaverse’ü oluşturmaya yönelik adım atması. Bu metaverse’te kullanıcılar fiziki hayatta yaşanan sorunlar için nesnelerin interneti (IoT), dijital ikiz ve gerçek zamanlı analitik veriler kullanılarak inovatif mühendislik çözümleri geliştirebilecek. 


Raporda ayrıca tek bir teknoloji’ yerine pek çok inovasyonun kombinasyonundan oluşan metaverse’ün yarattığı fırsatlardan da bahsediliyor. Buna göre metaverse, müşteri hizmetleri, marka bilinirliği, eğitim, oyun, etkinlik, toplantılar, satış, perakende ve alım satım alanlarında fırsatlar barındırıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk