Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Merkeziyetsiz Finans ve Ürünlerine Yönelim Var”

CoinDesk Türkiye’nin düzenlediği ‘Dijital Ödeme Sistemlerinde Blok Zinciri Devrimi’ etkinliğinde konuşan Stellar Geliştirme Vakfı Ekosistem Lideri Cem Arcan, artık şirketlerin dijital ödeme sistemlerine çok daha ilgili olduğunu belirtti.

21 Eylül 2022 17:36

Güncellenme: 21 Eylül 2022 18:05

Stellar Geliştirme Vakfı Ekosistem Lideri Cem Arcan, CoinDesk Türkiye tarafından düzenlenen Dijital Ödeme Sistemlerinde Blok Zinciri Devrimi etkinliğinde katıldığı panelde ödeme sistemlerinin gelişim sürecinden bahsetti. Arcan, ödeme sistemlerinin birbirinden kopuk olduğunu, kendilerinin farklı finansal sistemleri birbirleriyle iletişime geçirip daha ucuz, daha hızlı ve daha kolay ödeme sistemleri geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.


  • Ödeme sistemleri halen birbirinden çok kopuk. Örneğin Türkiye’deki bir ödeme sistemiyle Brezilya’daki ödeme sisteminin birbiriyle iletişimi yok. Bu durum ödeme sistemlerinin yenilenmesi için iyi bir fırsat çıkarıyor.

  • NFT’ler, metaverse ve gaming tokenizasyonu gibi yeni kullanım yolları da ödeme sistemlerinin yaygınlaşmasındaki ittirici noktalardan biri. Gözlemlediğim kadarıyla bu sektörle ilgilenen şirketlerin profili de değişiyor. Artık büyük şirketler ve projeler de bu alana daha ilgili. Örneğin Stellar olarak bizim Moneygram ile yaptığımız iş birliği bu noktada önemli.

  • Ödeme sistemlerinde belli başlı önemli noktalar var. Kullanıcı bakımından kolaylık bunlardan biri. Bunun yanında hız ve fiyatlama da çok önemli. Stellar tamamen ödemelere optimize olmuş bir network olduğundan transferler birkaç saniyede uygun bir maliyetle sonlanıyor. Bu da özellikle sınır ötesi transferler için elverişli bir ortam yaratıyor.

  • Ödeme sistemlerinin yaygınlaşması konusunda erişim öne çıkıyor. Dünyada hâlâ banka ve finans sistemlerine ulaşımın zor olduğu bölgeler var. Örneğin, biz Stellar olarak Afrika ve Latin Amerika’da sınır ötesi koridorları yapıyoruz. Bunun yanında hız ve fiyatlama da çok önemli noktalar.

  • Hem kişisel hem kurumsal noktada blokzinciri bazlı ödeme sistemlerinin çok geliştiğini görüyoruz. Örneğin biz Stellar olarak büyük bankalarla çalışıyoruz. Bu bankalar bizim teknolojimiz üzerinde ödeme yöntemleri geliştiriyor. Bunların bazıları ülke bazında bazıları da sınır ötesi. Teknoloji bunları daha elverişli bir noktaya getiriyor. Öte yandan, ilk mil-son milde bankalar ve finansal şirketlere bir bağımlılık var. Bu nedenle daha kat edilebilecek çok yol var.

  • Biz her türlü şirketle çalışıyoruz ama şu anda merkeziyetsiz finans (DeFi) ve merkeziyetsiz ürünlere doğru bir yönelim var. Web2 şirketlerinin regülasyon ve diğer sebeplerden ötürü buna geçişi bir gecede olmayacak. Ama bu iş birlikleri çok artmaya başladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk