Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Lightning Labs, Yapay Zeka için Bitcoin Araçlarını Tanıtıyor

Lightning Labs’in CEO’su Elizabeth Stark, CoinDesk’le görüşmesinde, “Daha önce mümkün olmayan kullanım senaryoları üzerinde çalışıyoruz” diyor.

7 Temmuz 2023 11:20

Güncellenme: 7 Temmuz 2023 11:51

Yapay zekanın (AI) yapabilecekleri listesine bir görev daha ekleniyor: Bitcoin göndermek.

OpenAI'ın GPT serisi gibi uygulamalar artık bitcoin gönderebilme yetisine sahip oluyor. Lightning altyapı firması Lightning Labs'in perşembe günü duyurduğu yeni araç kiti sayesinde yapay zeka uygulamaları artık bitcoin (BTC) hold edebilir, gönderebilir ve alabilir.AI sektörü, OpenAI'ın ChatGPT'sinin geçtiğimiz kasım ayında viral bir şekilde tanıtılmasının ardından popülerlik kazanmaya devam ediyor. Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından sunulan ChatGPT, yalnızca iki ayda 100 milyon kullanıcıya ulaşıyor ve geniş veri tabanlarıyla eğitilerek insan benzeri metinler üretebilen bir büyük dil modeli (LLM) işlevi görüyor.

Lightning Labs ise mevcut LLM'lerin önemli bir sorunu olan internet tabanlı ödeme mekanizmalarının eksikliğine dikkat çekiyor. Bu durum, AI platformlarının kredi kartları gibi güncelliğini yitirmiş ödeme yöntemlerine bağımlı olmasını ve bu yöntemleri kullanmanın maliyetini son kullanıcılara yansıtmasını zorunlu kılıyor ve kullanım senaryolarını kısıtlıyor. Böylece AI yazılımlarına genel erişim de sınırlanıyor.

İşte tam da burada daha ucuz ve daha hızlı bitcoin işlemleri için ikinci katman bir ödeme ağı olan Lightning devreye giriyor.

İnternetin yerel para biriminin bitcoin olduğunu belirten Lightning Labs, Lightning aracılığıyla LangChain gibi popüler AI yazılım kütüphaneleri ile yüksek hacimli bitcoin mikroödemelerini entegre eden araçlar geliştiriyor. Lightning'i popüler LLM'lere entegre etmek, yazılım dağıtımını daha ucuz hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda AI için mümkün olan kullanım senaryolarının derinliğini de artırıyor.

Lightning Labs’in CEO’su Elizabeth Stark, CoinDesk’le görüşmesinde, “Daha önce mümkün olmayan kullanım senaryoları üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Şirket tarafından öne sürülen ilginç kullanım senaryolarından biri de uygulama programlama arabirimlerine (API) erişim için ücret talep edebilen bir yazılım oluşturulabilmesi. Buradaki API’lar, farklı yazılımların iletişim kurmasını sağlıyor.

Lightnin Labs tarafından yayımlanan bir gönderide, yazarlar başka bir aracıyı ücretli olarak sorgulayan bir AI yazılımı veya aracısı örneğini kullanıyor. Sorgulayan aracı, sorgulanan aracıya API erişimi için ödeme yapacak şekilde tasarlanıyor, ek ödemeler ise yalnızca tatmin edici bir yanıt sağlanırsa yapılıyor.

ChatGPT'nin olağanüstü başarısına rağmen Lightning Labs'teki ürün geliştirme lideri Michael Levin, chatbot'ların ve kullanıcı arayüzlerinin (UI) sadece başlangıç olduğunu söylüyor. Kullanım durumlarının çoğunun henüz keşfedilmemiş hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamalarında olacağını belirtiyor.

İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BitcoinLightning Labsyapay zekaChatGPT

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Bankman-Fried Haberi CoinDesk’e Ödül Kazandırdı

29 Eylül 2023 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk