Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kripto Şartlı Bağış Platformu ile Kripto Bağışların Sürdürülebilirliği Sağlanacak

Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurullah M. Dündar öncülüğünde kurulan ‘Kripto Şartlı Bağış Platformu’ sayesinde kripto bağışları sadece alınması istenen konteyner ya da gıda gibi ürünler için kullanılacak.

9 Mart 2023 16:37

Güncellenme: 9 Mart 2023 17:07

Depremin hemen ardından kripto bağış toplamaya dair gelen yoğun talep ve baskılar sonucunda bu alanda bir ilerleme sağlanmış ve birçok kurum hesap açarak kripto dünyasından gelen bağışları kabul edebilmişti. Ancak bu yapı dönemin sıcaklığı ve aciliyet yüzünden genel bir bağış noktasında kurgulanmıştı. 


Depreme dair yardım çalışmalarının ilk aşamasından sonra bağışçıların daha spesifik, şartlı bağışlar yapmaya yönelik talepleri oluşmaya başlamıştı. Yani insanlar kripto bağışı yapıp bu parayla istediğiniz bağışı yapın şeklinde değil, spesifik olarak yaptığı bağışla konteyner alınmasını, ya da gıda bağışı yapılmasını istiyorlardı.


Bu alandaki ihtiyaçtan yola çıkan Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurullah M. Dündar, Medipol Blockchain kulübü öğrencileri tarafından kurulan Yek Labs ekibiyle iş birliği içerisinde bu eksikliği gideren bir platform geliştirdi.


                                                                             Nurullah M. Dündar

Ticaretten kaçınmak

CoinDesk Türkiye’nin sorularını yanıtlayan Dündar, şu anda Türkiye'deki insani yardım kuruluşlarına implemente edilme sürecinin devam ettiği ‘Kripto Şartlı Bağış Platformu’nda şartlı bağış ürünlerinin NTT (Non-transferable token) olarak listelendiğini belirtiyor. Bunun asıl nedeni yapılan yardımın bir daha ticarete konu edilmesinin önüne geçmek. Ayrıca bir başka neden ise o bağışın ilgili cüzdanda kalmasını ve ilerleyen aşamalarda iyiliğin ödüllendirebilmesini sağlamak.  Stabil coin'ler kullanılacak

Önemli olan bir diğer nokta da bağışların sadece stabil coin’lerle yapılabilmesi. Bunun sebebi ise yapılan bağışların piyasalardaki hareketliliğe maruz kalmasını önlemek. Dündar bu noktada, “Piyasalardaki oynaklı nedeniyle bağış yapılan coin’in değeri azalsa, belki de alınmak istenen konteyner alınamayacak” örneğini veriyor.


Dündar’ın platformun insani yardım kuruluşlarına implemente edilmesinin ardından buradan yapılan bağışların kontratlarla direkt olarak kuruluşların cüzdanlarına gideceğini belirtiyor.


Bunun yanında platform sayesinde şeffaflığın da ön planda olacağını aktaran Dündar, kimin ne yardımı yaptığının blokzincir teknolojileri sayesinde görülebileceğini vurguluyor. Dündar, şu an olmasa da bir sonraki aşamada bağışlarla alınan ürünlerin lokasyon olarak da nerede olduğunun görülebileceğini aktarıyor.


Öte yandan Dündar, bu platformun kuruluşundaki bir başka amacın da kamu tarafında bir farkındalık yaratmak olduğunu, blokzincir teknolojilerinin özellikle insani yardım konusundaki faydalarını öne çıkarmak istediklerini belirtiyor.


Bu tür projelerin ve uygulamaların gelişmesi ve çeşitlenmesi kripto paraların faydasını somutlaştırmak ve genele yaymak açısından olduğu kadar uluslararası ekosistemin dayanışması açısından da önemli bir adım.


Daha Fazla Oku

    depremkripto bağışKripto Şartlı Bağış Platformu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin, Ethereum'un Güçlü ve Zayıf Yönleri Hakkında Konuştu

10 Temmuz 2024 22:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk