Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Kadınların Metaverse’te Sayısı Çok, Gücü Az

McKinsey’in raporuna göre kadınlar metaverse'le erkeklere göre daha ilgili. Ancak metaverse şirketlerinin çoğu erkekler tarafından yönetiliyor.

22 Kasım 2022 16:06

Güncellenme: 22 Kasım 2022 17:58

Danışmanlık firması McKinsey’nin raporuna göre fiziki hayatta pek çok alanda rastlanan sorunlardan biri olan cinsiyet eşitsizliği kendini metaverse’te de göstermeye başladı.


Metaverse’ün ilk dönemlerinde cinsiyet dinamiklerinin rolüne odaklanan araştırma için metaverse alışkanlıklarıyla ilgili Batı Avrupa ve Kuzey Asya’da bir anket yapıldı. Ankete toplam 1928 kişi katılırken kadınların yüzde 41’i bir yıldan uzun süredir bir metaverse platformunu kullandığını ya da bir dijital dünyaya katıldığını belirtti. Erkeklerde bu oran yüzde 34 çıktı. Bunun yanında kadınların yüzde 35’i erkeklerin yüzde 29’u bu platformlarda haftada üç saatten fazla zaman geçirdiğini aktardı.


Bunun yanında kadınların metaverse girişimleri konusunda da erkeklerden daha ilgili olduğu gözüküyor. McKinsey’nin ulaştığı 448 kadın yöneticiden yüzde 60’ı ikiden fazla metaverse girişimini faaliyete geçirdiklerini belirtti. Bu oran erkeklerde yüzde 50 çıktı.


Ancak, kadınlar metaverse platformları ile daha ilgili olsalar da sektörün zincirleri yine erkeklerin elinde.


Araştırmaya göre son beş yılda yüksek miktarda yatırım alan metaverse şirketlerinin yüzde 90’ının sahibi erkek. Ayrıca metaverse şirketlerine toplam 112 milyar dolarlık yatırım yapılmış ve bu yatırımları yapan şirketlerin yüzde 95’i de erkekler tarafından yönetiliyor.


Araştırmanın yazarları Mina Alaghband ve Lareina Yee bu durumu, “Bu araştırma ile Metaverse’te de şimdiden Fortune 500 şirketleri ve startup’lardaki gibi bir cinsiyet eşitsizliği oluştuğunu fark ettik. Fortune 500 şirketlerinde kadın CEO’ların oranı yüzde 10 bile değil” diye yorumluyorlar.   


Yani bir yandan Web3’ün şeffaflık, erişilebilirlik ve eşitlik gibi benimsediği önemli konular pek çok metaverse projesinde uygulanırken, bu projelerin sahiplerinin ise orantısız olarak erkekler olduğu anlaşılıyor.


Alaghband ve Yee raporda şu yorumda bulunuyorlar, “Metaverse’ün global ekonomiyi geliştirme ve herkes için eşit fırsatlar yaratma potansiyeli bulunuyor. Ancak bunun için metaverse’ü bugün inşa eden sektör temsilcilerinin farklı sesleri de bu alana dâhil etmesi, şirketlere çeşitliliğin aşılanması gerekiyor.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
DeFi Piyasasının TVL'si 50 Milyar Dolara Ulaştı

5 Aralık 2023 15:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk