Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“İşin Teorisi Bir Yere Kadar”

Cemil Şinasi Türün, blokzincir eğitimlerinde teorinin bir yere kadar olduğunu eğitmenlerin de işin içinde olması gerektiğini belirtiyor.

21 Ekim 2022 23:17

Güncellenme: 31 Ekim 2022 11:10

Defterhane kurucusu ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cemil Şinasi Türün, CoinDesk Türkiye’nin blokzincir eğitimleri üzerine sorularını yanıtladı. Türün, üniversite kulüplerinin insan kaynağı yetiştirme yerleri olduğunu belirtti.


Bu yazı CoinDesk Türkiye’nin ‘Eğitim Haftası’ içeriği kapsamında yayınlanmıştır.


Merkeziyetsiz dünyaya ilk adım atanlardan birisiniz. Bu süreçte Web3 alanındaki insan kaynağı ve yetkinlik seti nasıl gelişti?

Web3 alanına Türkiye'de ilgi duyanlar tamamen genç kesimden insanlar. Eski yazılımcılardan dönüşen pek fazla kişi yok. Köklü yazılım şirketlerinden eğitim alanlar oluyor ancak onlar da daha çok gelişmeleri anlamaya yönelik oluyor. 2017'den bu yana benim ve iki elin parmaklarını bulmayan az sayıda arkadaşımın üniversitelerde ders vermesi sayesinde buraya kadar geldik. Ancak bir süredir üniversitelerde Blokzincir Kulüpleri açılmaya başlandı. Artık bu kulüpler insan kaynağı yetiştirme yerleri oluyor.


Üniversitede blokzinciri teknolojileri alanında ders açılmasını istemiştiniz. Bu konuda zorluklar yaşadınız mı? Tıkandığınız noktalar oldu mu?

Biz pek zorluk yaşamadık. 2017'de ilk defa Bilgi Üniversitesinde Mühendislik Fakültesinde Onur Kılıç ile birlikte blokzincir ve Solidity dersi açmıştık. O zaman Bilgisayar Bölümü Başkanı olan bir hocamız elimizden tutmuştu. 2019 Ekim ayından bu yana ise Boğaziçi Üniversitesi MIS bölümünde ders veriyorum. Bu bölümün yönetimi ve hocaları da çok destek oldular.


Sizce blokzinciri eğitimlerinin müfredatları kimler tarafından ve nasıl oluşturulmalı? Eğitmenler kimlerden oluşmalı?

Bu alanda eğitmen olmak isteyen birisi bence kendisi fiilen işlerin içinde olmalı. Teorik olarak anlatmak bir yere kadar olur. Gençler sizden o derslerde blokzincir ile hayatlarını nasıl kazanacaklarını göstermenizi bekliyorlar.

Blokzinciri teknolojileri hakkında insanlar şu anda çoğunlukla kendi kendine öğrenme tekniğiyle bilgi sahibi oluyor. 


Kendi kendine öğrenme konsepti uzun vadede iyi bir yetkinlik seti oluşturabilir mi?

Blokzinciri disiplinler arası bir konu. Çok fazla alana dokunuyor, o yüzden kavraması kolay olmuyor. Kendi kendine öğrenmek yazılımcılar açısından mümkün olabilir çünkü çok fazla yazılı kaynak var internette. Ancak pratik ile teoriyi bir arada anlamak için sağlam bir rehberlik ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.


Blokzinciri teknolojilerin eğitimi hakkında gençlerin talebi nedir? Onlar daha çok kendi kendilerine öğrenme eğiliminde mi yoksa üniversitelerde ders olarak verilmesi tarafındalar mı?
 İki tarafta da olan gençler var. Önemli olan bu alana ilgi duymaları. Online dersler, Youtube videoları vb. de var. Kaynak bol yani. Yeter ki bu alanla ilgilenmeye karar versinler.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk