Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“İnsanlar Bir Zamanlar E-postaları da Gereksiz Buluyorlardı”

Kitle adaptasyonunun tartışıldığı Consensus 2023 etkinliğinde şu an pek çok insanın NFT’leri gereksiz bulduğu, ancak bir zamanlar e-postalar için de aynı şeyleri düşündükleri belirtildi.

26 Nisan 2023 23:33

Güncellenme: 26 Nisan 2023 23:41

Markalar ve yaratıcılar dijital koleksiyonlarının sürekli geliştirip büyütüyorlar. Öte yandan, Web3 alanındaki kullanıcı deneyimi için aynı şey söylenemez. Peki bu durum kitle adaptasyonunu nasıl etkiliyor?


Julie Garneau (Head of Web3, Anheuser Busch), Chris Jacquemin (Head of Strategy, WME), Andy Sack (Co-CEO, Forum3), Ariel Wengroff (VP Communications, LEDGER) ve Rosie Perper (Deputy Managing Editor, Web3, CoinDesk) CoinDesk’in Consensus 2023 etkinliğinde daha çok insanı ve markayı Web3 alanına nasıl çekebileceklerini, bunun getireceği fırsatları konuştular.


  • 90’lı yıllarda insanlar neden bir e-posta adresine sahip olmaları gerektiğini anlayamıyor, buna hiçbir zaman ihtiyaç duymayacaklarını düşünüyorlardı. Bugün de NFT’ler ve blokzinciri teknolojisi hakkında aynı şeyleri düşünüyorlar.

  • Ancak gerçek şu ki, insanlar giderek daha fazla dijital varlığa sahip olacaklar ve bu nedenle markaların bunu kaçırmamaları gerekiyor.
    Kullanıcı deneyimi çok önemli. Bu nedenle doğru protokollere ve standartlara ihtiyacımız var.

  • Her insanın farklı bir bakış açısı var. Kullanıcı deneyimine ne kadar çok odaklanırsak, bunu insanlar için nasıl daha kolaylaştırabileceğimizi daha iyi anlarız.

  • Bazı teknik zorluklar da insanların bu alana girmelerinde çekinmelerine sebep oluyor. Örneğin kullanıcılar kolaylıkla dijital cüzdanlarını oluşturduklarında bu alana girenlerin sayısı artacak.

  • Aslında Web2 ve Web3 arasında bir fark yok. Kiminle konuştuğunuz ve onun sizin dediklerinizden ne anladığı arasında fark var. Markaların ve yaratıcıların da kendi sosyal komüniteleriyle ilgili endişeli olmaları gerekir. Çünkü onların üzerlerinde kesin bir kontrole sahip değiller ve onları tam olarak tanımıyorlar.

  • Sosyal platformların da önümüzdeki yıllarda nasıl bir evrim geçireceğini bilmiyoruz. Bu nedenle markanız Twitter ya da Instagram gibi bir sosyal platforma bağlı hareket ediyorsa önümüzdeki 20-30 yıl içinde markanızı nasıl yaşatacağınızı düşünmeniz gerekir.

  • Markaların Web3’e yatırım yapmalılar çünkü bu tarafta veri çok değerli. Örneğin Web2’deki sosyal medya platformlarında markalar daha çok takipçiye sahip olabilmek için yarışıyorlar ancak bu takipçilerin kim olduklarını bilmiyorlar. Web3’te ise belli araçlar sayesinde, “Şu takipçilerim bu şovlara gittiler, şunlarla yüz yüze tanıştım, belli bir ürün satın alıyorlar, birbirleriyle şu şekilde iletişime geçiyorlar” gibi verilere sahip olunuyor. Bunlar markalar için çok değerli bilgiler.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk