Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Gizlilik Özgürlüktür”

Leading Privacy Alliance tarafından İstanbul’da ilk kez düzenlenen ETH Privacy etkinliğinde gizliliğin bir insan hakkı olduğu ve özgürlüğü sağladığı vurgulandı.

1 Mayıs 2023 14:34

Güncellenme: 1 Mayıs 2023 15:49

Web3 alanında çalışan herkesin gizlilik hakkındaki farkındalığını arttırmayı amaçlayan Leading Privacy Alliance (LPA), 27-30 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da CoinDesk Türkiye’nin de medya sponsoru olduğu ‘merkeziyetsiz gizlilik’ odaklı ETH Privacy etkinliğini düzenledi.

Bu kapsamda etkinliğin ilk üç gününde Omnia, zkSync, HOPR/RPCh ve Aleph Zero tarafından düzenlenecek dört hackathon yapıldı. Ayrıca etkinliğin son gününde alanında uzman kişilerin katılımıyla bir gizlilik konferansı düzenlendi.

Konferansın açılışında LPA Başkanı Rik Krieger, 2018 yılında yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda dijital dünyada gizliliğin bir insan hakkı olarak kabul edildiğini vurguladı. Gizliliğin birilerinden saklanma anlamına gelmediğini söyleyen Krieger, bunu özgürlükle alakalı bir durum olduğunu aktardı ve şu örneği verdi: “Eve gittiğinizde kapınızı ve perdelerinizi kapatırsınız. Bu evde bir şey sakladığınız anlamına gelmez. Bunu kendi evinizde özgürce hareket edebilmek için yaparsınız. Çünkü evde ailenizle beraber geçirdiğiniz zamanı ya da ne yemek yaptığınız herkesle paylaşmak zorunda değilsiniz.”Konferanstaki diğer konuşmacılar arasında Silent Protocol CTO’su Dr. İsa Sertkaya, Chainway’in Kurucu Ortağı Orkun Mahir Kılıç, Ethereum Foundation’ın Gizlilik ve Ölçeklendirme Birimi Müdürü Althea Allen ve Gnosis’in COO’su Dr. Frederike Ernst bulunuyordu.

Konuşmacılar yaptıkları sunumlarda Proof-of-Innocence, insanlar ve gizlilik, Web3 gizliliği, matematiksel uygunluk, dijital çağda yenilik ve özgürlük arasındaki hassas denge gibi konular hakkında çeşitli bilgiler paylaştı.

Dr. Friederike Ernst, Dr. Isa Sertkaya ve Althea Allen’ın katıldığı Web3 ‘te gizliliğin geleceği adlı panelde Web2 tarafındaki büyük teknoloji şirketlerinin pek çok kişinin gizli kalması gereken bilgilerine sahip olduğu aktarılırken, “Telefonunuz masadayken bir konu hakkında konuşuyorsunuz ve sonradan sosyal medya hesaplarınızda dolaşırken konuştuğunuz konuyla alakalı reklamlar görüyorsunuz. Bu bazı insanlara şaşırtıcı gelebilir ancak aslında dehşet verici ve kötü bir durum” denildi.Bunun yanında panelde gizlilik konusunda insanların geçmişe göre daha farkında oldukları ve önümüzdeki yıllarda insanlarla şirketler arasındaki gizlilik savaşının devam edeceği öngörüldü.

Hata Varsa İşlem Bekletiliyor

Leading Privacy Alliance etkinliğinde Omnia tarafından düzenlenen hackathon’da birinciliği elde eden ekip Ekin Taş, Cengiz Kılıçaslan, Göktuğ Oğuz Güngör, Emrecan Üzüm ve Hüseyin Dönmez’den oluşan Boğaziçi Blockchain Topluluğundan (BUchain) 'BUROmnia' oldu.Yarışmadan sonra CoinDesk Türkiye’nin sorularını yanıtlayan Boğaziçi Blockchain Topluluğu’nun (BUchain) takımı BUROmnia, hackathon’daki projelerini şu şekilde anlattı: “Hopr protokolü mixnet sisteminden yararlanarak paketleri belli parçalara ayırır ve bu paketlerin arasında bazı anlamsız paketler de ekler. Böylece paketi kimin gönderdiği anlaşılamaz. Yani bu şekilde gizlilik sağlanır. Omnia da bu protokolü kullanıyor. Bu sayede sizin hangi IP adresinizi kullandığınız, hangi tarayıcıyı kullandığınız gibi bilgiler anonimleştiriliyor. Yani, bir işlem yaptığınızda zincir üzerinde hangi adresten hangi adrese gönderdiğiniz şeffaf kalmaya devam etse de Omnia, bu işlemin Web2 tarafındaki sürecini anonimleştirmiş oluyor. Ancak bu işlem yapılırken mixnet’te bazen hatalar oluşabiliyor. Bu hatalar nedeniyle hem işlem tamamlanamıyor hem de işlem için ödenen ücret yanıyor. İşte Buromnia’nın geliştirdiği çözüm bu noktada devreye giriyor ve işlemin mixnet’ten geçtiğine emin oluyor. Eğer mixnet düzgün çalışmıyorsa işlem bekletiliyor ve ne zaman mixnet’in çalıştığına emin olunursa o zaman işlemin tamamlanması sağlanıyor.”


Daha Fazla Oku

    Leading Privacy AllianceETH Privacyhackathongizlilik

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk