Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Geliştiriciler ABD’yi Terk Ediyor

Electric Capital’in kripto alanında çalışan geliştiricilerle ilgili yaptığı bir araştırmanın sonuçları Consensus 2023 etkinliğinde açıklandı. Çalışmadaki en ilgi çekici bilgilerden biri ABD’deki geliştiricilerin sayısının hızla düşmesi.

26 Nisan 2023 20:25

Güncellenme: 26 Nisan 2023 20:34

Kritpro alanına yönelik yatırımlar yapan Electric Capital, geliştiricilerle ilgili yaptığı bir araştırmayı CoinDesk tarafından düzenlenen Consensus 2023 etkinliğinde paylaştı.

Şirketin ortağı Maria Shen, geliştiricilerin muhtemelen kripto alanındaki en önemli göstergelerden biri olduğunu vurguladı. Bunun nedeni geliştiricilerin daha fazla insanı çekecek araçlar geliştirebilmeler yetkinliğine sahip olmaları. Dolayısıyla, kendilerinin de geliştiricilerin kim oldukları, kaç kişi oldukları, şu an ne üzerine çalıştıkları gibi konular üzerinde bir çalışma yaptıklarını aktardı.

Shen’in sunumunda paylaştığı önemli bilgiler şu şekildeydi:

  • Kripto ekosisteminde Mart sonu itibarıyla aylık aktif olarak çalışan açık kaynak geliştirici sayısı 21.697.

  • Piyasalar yükseldiğinde geliştiricilerin sayısı da artıyor. Ancak piyasa düştüğünde geliştiriciler ekosistemde kalmaya devam ediyor. Yani kriptoyu terk etmiyorlar.

  • Geliştiricilerin yüzde 30’u ayda 1 gün, yüzde 50’si ayda 2-9 gün, yüzde 20’si ayda 20 günden fazla kod yazıyor.

  • Celestia, Aptos, Aztec ve Sui Network protokollerindeki geliştirici sayıları son 1 yılda iki kattan fazla arttı.

  • Geliştiriciler ABD2yi terk ediyor. 2018 yılında kripto alanındaki geliştiricilerin yüzde 42’si ABD’deydi. B rakam 2022 yılında yüzde 29’a düştü.

  • Diğer bölgelerde ise Avrupa geliştiricilerin yüzde 26’sına, Asya yüzde 15’ine, Hindistan yüzde 10’una, Birleşik Krallık yüzde 5’ine ve Afrika yüzde 4’üne sahip. Hindistan, yıllar içinde geliştirici sayısı en fazla yükselen ülke.

  • Ethereum’un akıllı sözleşmeleri toplam 290 milyon satırlık koda sahipler.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk