Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Unstaking İşlemleri, 17 Günlük Bir Beklemeyle Karşı Karşıya

Geçtiğimiz haftaki sıra 14 gün gecikmişti ancak blok zincirindeki doğrulayıcılarda çıkış talebi yığıldıkça bu süre uzadı. Ayrıca, stake edilen ether mevduatları geçen hafta gerçekleşen Shanghai yükseltmesinden bu yana ilk kez para çekme işlemlerini geride bıraktı.

19 Nisan 2023 10:02

Güncellenme: 19 Nisan 2023 10:54

Blok zinciri analiz firması Nansen’in verilerine göre, Shanghai yükseltmesinin ardından para çekme talebinde bulunan Ethereum doğrulayıcıları, stake edilmiş ether’lerini (ETH) alabilmek için en az 17 gün beklemek zorunda kalacak.

Geçtiğimiz hafta bu süre 14 gün olarak belirlenmişti.

Unstake işlemlerinin talep sırası, Beacon Chain’den çıkmak isteyen yaklaşık 28,436 doğrulayıcıdan oluşuyor.

Nansen verileri, Ethereum blok zincirinde toplam 575,359 doğrulayıcı olduğunu ve bu doğrulayıcıların yaklaşık yüzde 5’inin Ethereum staking sürecinden ayrılmayı seçtiklerini gösteriyor. Doğrulayıcılar, doğrulama sürecinin bir parçası olarak Ethereum blok zincirine işlem blokları eklemekle sorumlu. Karşılık olarak da yeni mint edilen ETH ödüllerinden ve bazı işlem ücretlerinden pay almaya hak kazanırlar.Ancak çıkmayı seçenler, oluşan sıranın uzunluğuna katkıda bulundukları bir süreç içerisine girerler.

Nansen analisti Niklas Polk’a göre, doğrulayıcılar ilk olarak 25 dakikalık bir beklemeyi belirten gönüllü bir mesaj gönderirler. Daha sonra bu doğrulayıcılar, şu anda 11,7 gün olarak belirlenen çıkış kuyruğuna katılırlar. Bu aşamadan çıktıklarında ise yaklaşık 27 saatlik bir geri çekme gecikmesiyle karşılaşırlar. Son olarak, para çekme işlemleri işlenir ve 4,25 gün sonra yatırılır.

Kısacası, bir doğrulayıcı çıkış sırasına girmeye karar verirse, ETH’lerin iadesine kadar yaklaşık 17 gün beklemek zorunda kalır.

Öte yandan, kısmi para çekme işlemleri yalnızca yaklaşık 4,27 gün sürer. Yatırılacak tutar, unstaking bilgileri ayarlanmışsa otomatik olarak doğrulayıcı adreslere yatırılır. Kısmi para çekme, doğrulayıcının staking ödüllerinin yalnızca bir kısmını çekmesi ve staking ETH’lerini doğrulama sürecinde tuttuğu anlamına gelir.


Daha Fazla Oku

    EthereumETHEtherstaking

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk