Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Dijital Koleksiyonlar Fiziki Deneyimler Oluşturuyor

NFT’ler restoranlardaki rezervasyon sorunlarından müzik sektöründeki bilet sahtekarlığına kadar pek çok soruna çözüm bulabiliyor.

4 Aralık 2022 18:00

Güncellenme: 5 Aralık 2022 16:22

Los Angeles’ta ikonik Roosevelt Hotel ve üzerinde ünlülerin yıldızlarının bulunduğu Hollywood Bulvarı arasında kalan bir bölgede kendilerinin ayrıcalıklı olarak ifade eden yeni bir gece kulübü bulunuyor. Bu ayın başında açılan The Dancing Seahorse Club, diğer trend kulüpler gibi yalnızca üyelerin faydalanabileceği özel konserler veya etkinlik alanına özel giriş gibi hizmetler sunuyor. Ancak bu kulübün diğerlerinden farkı, yıllık üyelik ücretleri yerine kendi NFT’lerine sahip olanlara ömür boyu avantajlar sunmak.


Blokzincir teknolojileriyle ilgilenmeye başlamadan önce müzik ve eğlence alanlarında çalışan Dancing Seahorse CEO’su Alex Nahai, “Blokzinciri çözümlerinin bu sektöre sunabileceği yüzlerce fayda var” diyor.


Marka bu kapsamda profil resmi formundaki koleksiyonuyla iki farklı üyelik sunuyor. Bunlardan biri Seahorse logolu ‘legendary’ NFT’ler. Bu NFT’lerden 444 adet var ve OpenSea’de taban fiyatı 88 ETH (112.165 dolar) Diğeri ise ‘premium’ NFT’ler. Bunlardan da 8888 adet var ve taban fiyatı 3 ETH (3.822 dolar). Bu NFT’lerden satın alanlar bugüne kadar rap müzisyeni Polo G’nin canlı konserini kulüpte izleyebildiler. Ayrıca Bad Bunny, Jack Harlow ve Post Malone gibi sanatçıların global şovlarına VIP girişi hakkı elde ettiler.


Dancing Seahorse, müzik sektörünü tamamen değiştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Bu gibi fiziki dünyayı dijital koleksiyonlara bağlayan utility NFT projelerinin sayısı da giderek artıyor.


Utility NFT’ler Nedir?

Bazıları NFT’leri sadece sabit JPEG görselleri ya da pahalı sanat eserleri olarak görüyor. Ancak pek çok NFT yaratıcısı artık kendi NFT’lerini satın alan kişilere IRL (in real life) faydalar da sunuyor. Söz konusu IRL NFT’ler dijital dünya ve fiziki dünyayı birleştirme özelliğine sahipler. NFT sahiplerini ellerindeki NFT’leri uzun süre tutmaya teşvik eden bu yöntem bir süredir devam eden kripto kışında belirsizliğin ortadan kaldırılmasına bir nebze de olsa yardımcı oldu.


Sahiplerine fiziki dünyadan faydalar sağlayan bu NFT’lere utility NFT’ler deniliyor. Bu NFT’lerin çoğu renkli sanat eserleri ya da yatırımcılarını mutlu eden niteliklere sahip olsa da asıl değerlerini çeşitli pratik uygulamalar sayesinde kazanıyorlar. Örneğin, bazı NFT’ler bir etkinliğin bileti olarak kullanılabiliyor. Böylece dolandırıcılık ya da fahiş fiyatlamaların önüne geçiliyor. Bazı NFT’ler ise yatırımcılarının birebir ölçülerde dijital ve fiziki ürünlere sahip olmasını sağlıyor.


Bored Ape Yacht Club ve Doodles gibi pek çok başarılı sanat odaklı NFT projesi yatırımcılarına özel partiler veya buluşmalar gibi çeşitli faydalar sundular. Bu etkinlikler genellikle ‘token geçitleri olarak adlandırılıyor ve bu kapılardan içeri girebilmek için kişilerin NFT’ye sahip olduğunu kanıtlaması gerekiyor.


 ‘Token geçidi’ uygulamasında kullanıcılardan genellikle kripto cüzdanlarıyla bağlantı kurup belli bir NFT’ye sahip olduklarını doğrulamaları ve bu şekilde davetiye talep etmeleri isteniyor. Daha sonra etkinliğin biletleri bireylerin cüzdanlarına airdrop ediliyor yani ücretsiz olarak dağıtılıyor. Örneğin girişimci Gary Vaynerchuck’in açılış konuşmasını yaptığı bu yılki VeeCon konferansına insanlar bu şekilde katılabilmişlerdi.


Aracı yok, bilet sahtekarlığı daha az

Dancing Seahorse ve diğer müzik odaklı Web3 startup’ları için utility NFT’leri fiziki bilet yerine alternatif olarak kullanılabilir. Biletler bir blokzinciri üzerine alındığında, çoğunlukla ekstra ücretler talep eden aracı platformlara gereksinim de azalır. Ayrıca müzik alanında müşterilerin sıkça karşılaştığı bilet dolandırıcılığının da önüne geçilebilir.


Sektörde yaşanan bu sorunların bilet alma platformu Groovoo’nun geçen ay NFT biletleme sistemini tanıtmasında önemli bir payı var. Şirketin başlattığı bu hizmet kapsamında etkinlik sahipleri biletleri NFT formatında satışa çıkarabiliyor. Bu da etkinliği düzenleyenlerin hem biletin sahipliğini doğrulamalarını hem de geçmiş bilet alımlarının kaydını tutmalarını sağlıyor.


Groovoo kurucu ortaklarından Arthur Sampaio, CoinDesk’e yaptığı açıklamada blokzinciri teknolojilerinin bilet sahtekarlığı ve hırsızlığı gibi sorunlara çözümler yarattığını belirtiyor.


Sapaio şöyle devam ediyor, “Biletlerin çok güvenli ve kurcalanamayacak bir şekilde tutulabilmesi üzerine odaklanıyoruz. Daha spesifik olmak gerekirse, kurumların bize güvenebilmeleri için hangi bilgileri blokzinciri üzerinde tutmalıyız sorusu üzerinden gidiyoruz. Bu, bir blokzincirinin karakteristik özelliklerinden biri.”


Restoran rezervasyonları ve gurmelere ayrıcalıklar

Utility NFT’leri konaklama sektöründe özellikle kendilerini gurme olarak görenlerin yaşadıkları sorunlar için de bir çözüm olabilir.


Örneğin New York City’nin popüler restoranlarında bir masa rezerve ettirmek neredeyse imkânsız bir hale geldi. Ancak bir şirket, bu duruma bir çözüm bulabilmek için NFT’yi kullanarak öncelikli rezervasyon opsiyonları ve farklı ayrıcalıklar satmaya başladı.


Menüsünü gurmelere sunan bir NFT etkinlik şirketi olan Front of House, normalde bir masa için aylarca beklenilen restoranlarda 24 saat önceden rezervasyon yapılabilmesini sağlayan dijital koleksiyonlar sunuyor. Bunun yanında, bu NFT’leri satın alan üyelere özel sosyal etkinlikler ve menü tadım etkinlikleri de bulunuyor.


Front of House kurucu ortağı Phil Toronto, CoinDesk ile paylaştığı görüşünde seçkin restoranlarda rezervasyon yaptırmak için NFT’leri kullanmanın yemek kültürüne önemli bir katkı yapacağını ve gurme komünitelerinin bir araya gelmesine yardımcı olacağını belirtiyor.


Toronto, “Fiziksel dünya ve dijital token dünyası arasında köprü kurulduğunda neler yapılabildiğini göstermek için aktif bir rol oynuyoruz” diyor.


Kullanıcılar, Front of House internet sitesinden Dame, Emmett’s on Grove ve Hanoi House gibi New York restoranlarına ayrıcalıklı rezervasyon hakkı kazanabilmek için NFT’ler satın alabiliyor.


Vaynerchuck’ın VCR grubu tarafından yaratılan ve özel bir yemek yeme deneyimi sunan Flyfish Club da buna bir başka örnek olarak verilebilir. Bu, sadece NFT sahibi olanlara açık bir restoran. NFT’nin taban fiyatı OpenSea’de 3.7 ETH (yaklaşık 4.300 dolar)


Topluluğu destekleyen token geçidi uygulamaları

Faydalar sunan NFT projeleri birbirine sıkı sıkıya bağlı bağlı topluluklar oluşturma konusunda da başarılı oluyor. NFT sahiplerinin paylaştığı aidiyet duygusu yeni bağlantılar kurmak için fırsatlar yaratıyor ve iş birliğini teşvik ediyor.

Örneğin Dancing Seahorse’daki token geçidi deneyimleri müzik severlerin bir araya gelerek bağlantı kurmaları ve beğendikleri sanatçıların özel performanslarını izlemeleri için imkânlar yaratıyor.


Nahai, “Web3 sayesinde insanlar hem iyi deneyim yaşıyor hem de birbirleriyle bağlantı kuruyorlar” diyor.


Çok rağbet edilen bir NFT’ye sahip olmak özellikle kısa dönemli yatırımcıların ilgisini çekse de Front of House’a göre özel ve paylaşılabilen deneyimler yaratmak utility NFT’lere sahip olanlar için asıl satış noktasını oluşturuyor.


Toronto, “Günün sonunda amaç para kazanmaktan çıkıyor. Bu, aslında gerçekten yapmak istediğiniz bir şeyi yapabilmenizi sağlayan bir varlığa sahip olmakla alakalı bir durum” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Piyasa Gözlemcileri Caitlyn Jenner’ın Token’ına Şüpheyle Yaklaşıyor

27 Mayıs 2024 16:06

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk