Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Chainalysis Raporu: 2023’te Kripto Suçluları Çok Daha Az Para Çalıyor

Dolandırıcılar ve hacker’ların faaliyetleri önemli ölçüde azalmış görünüyor.

12 Temmuz 2023 17:24

Güncellenme: 12 Temmuz 2023 18:47

Yasa dışı cüzdan adreslerindeki hareketleri izleyen Chainalysis’in yıl ortası raporuna göre, kripto suçluları hırsızlık ve dolandırıcılık alanında yaşanan azalmadan dolayı bu yıl çok daha az gelir elde ediyor. 


Rapor, haziran sonuna kadar endüstrinin yasa dışı aktörlere toplamda 2,5 milyar dolar kaptırdığını ve bu rakamın 2022 Haziran ayına göre yüzde 65 düşmüş olduğunu gösteriyor. 


Dolandırıcılar bu yıl milyarlarca dolar daha az para kazanıyor. Chainalysis, yatırımcılara yüksek getiriler vadeden VidiLook ve Chia Tai Tianqing Pharmaceutical Financial Management adlı iki büyük operasyonun ortadan kaybolmasına dikkat çekiyor. Bitcoin'in yıl başından bu yana %83'lük bir ralli yapması fırsatçı dolandırıcıları cesaretlendirse de hiçbiri mevzubahis operasyonların yerini alamıyor.


Ancak taklit dolandırıcılığı trende aykırı bir şekilde artıyor: Bu yıl geçen yıla göre neredeyse yüzde 50 oranında daha fazla insan kandırılıyor. Otorite figürleri gibi davranan dolandırıcılar, para akışında yalnızca yüzde 23’lük bir düşüş görürken diğer dolandırıcılıklar yüzde 70 oranında azalıyor.


Ne yazık ki bu durum kötü adamlar için tamamen kötü bir haber olmuyor. Chainalysis'e göre fidye yazılımları saldırganları, 2022 yılından çok daha fazla gelir elde ediyor ve şu ana kadar yaklaşık 450 milyon dolar alıkonuluyor. Saldırganlar, fidye yazılımlarıyla ve spray-and-pray yöntemiyle büyük ve küçük birçok organizasyonu hedef alıyor ve genel olarak başarılı oluyorlar. 


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    hacksiber güvenlikChainalysis

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Analistler Ralliye Yeni Katılan Bitcoin Boğalarının Geç Kaldıklarını Söylüyor

1 Mart 2024 13:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk