Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

BIS: “Kripto, Kusurlu Doğası Sebebiyle Paraların Yerini Tutamaz”

Merkez bankaları, fiat para birimlerinin yerinden edilmesi konusuna yanıt olarak geçen yılın önemli hack’lerini ve çöküşleri gösterdi.

11 Temmuz 2023 15:07

Güncellenme: 11 Temmuz 2023 17:19

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), dünyanın en büyük yirmi ekonomisinin maliye bakanlarına gönderilen raporda, kripto paraların “doğasındaki yapısal kusurlar” sebebiyle mali bir araç olarak kullanıma uygun olmadıklarını belirtti.


Dünyanın önde gelen merkez bankalarının bir araya gelmesiyle oluşan BIS’e ait raporda, kriptodaki istikrarsızlık, verimsizlik ve hesap verebilirlik sorunlarının potansiyel yenilikçi faydalara ağır bastığı söyleniyor.


Büyüyen sektöre dahil olan milyonlarca bireysel ve kurumsal yatırımcıya rağmen “kripto, yeniliği toplumun yararına kullanamıyor” ifadelerine yer veren rapor, bu hafta sonu Hindistan'ın Gandhinagar şehrinde yapılacak olan maliye bakanları ve merkez bankası valilerine yönelik G20 toplantısı için hazırlanıyor.


“Kripto çoğunlukla kendi kendini referans alıyor ve gerçek ekonomik faaliyetleri finanse etmiyor. Kriptodaki yapısal kusurlar, onu parasal sistemde önemli bir rol oynamaktan alıkoyuyor.”


Rapor, kripto için hareketli geçen bir yılın ardından yayımlanıyor. Raporda, FTX ve Terra ekosistemlerinin çöküşünden kaynaklanan kayıplar, hack olayları ve “gerçek bir ödeme sisteminin gerektirdiği” ölçekleme sorunları gibi konular ele alınıyor.


Merkez bankalarının kriptoya dair şüpheci yaklaşımı, kriptonun geleneksel fiat para birimlerini etkilemesi ve hatta yerinden edebilmesi söz konusu olduğundan korkmaları dolayısıyla karşımıza yeni bir gelişme olarak çıkmıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BISuluslararası ödemeler bankasıG20kripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk