Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Chainalysis: Merkezi Olmayan Borsalar, Zincir İçi Akışlarda Merkezi Muadillerini Yendi

Veriler, merkezi olmayan borsalarla ilgili düzenlemeler hakkındaki soruları gündeme getiriyor.

6 Haziran 2022 15:41

Güncellenme: 6 Haziran 2022 17:01

Merkezi olmayan borsaların (DEX), dünyanın merkezi borsalarına kıyasla artıları (sınırsız kripto ticaret eşlemeleri) ve eksileri (zorlu giriş deneyimleri) var. Bunun yanı sıra, DEX’lerin popülerliği gün geçtikçe artıyor. 


Chainalysis'e göre, Nisan 2021'den Nisan 2022'ye kadar, web 3 kullanıcıları DEX'lere zincir üzerinden 224 milyar dolar göndererek Coinbase gibi merkezi borsaları geride bıraktı. Bu rakamlar, alt satırdaki işlem hacimlerini ifade etmese de, DEX'lerin CEX'lere uygulanabilir bir alternatif sunabildiğini açıkça gösteriyor. 


Ancak CEX'lerden DEX'lere geçiş, büyüyen kripto sektörünün nasıl düzenleneceğine dair endişeleri de artırıyor. Merkezi olmayan borsalar kendi kendini yürütüyor ve daha iyi veya daha kötüsü için merkezi borsaların insan unsurundan mahrumlar. Bu da, düzenlemelerinin daha zor olmasını beraberinde getiriyor. 


Chainalysis Ekonomisti Ethan McMahon, CoinDesk'e CEX'lerden DEX'lere geçişin 2020'nin ‘DeFi yazında’ başladığını ve 2021'deki NFT patlamasını sürdürdüğünü söyledi. Rapora göre, DEX'lerın pazar payı ilk olarak Eylül 2020'de yüzde 50’ye; Haziran 2021'de de yüzde 80 ile zirveye ulaştı. 


McMahon, gelecekteki DEX hakimiyeti hakkındaki soru üzerine, düzenlemenin bu rakamlarda rol oynamasının yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi. 


McMahon'a göre, merkezi olmayan borsalar gözetimsiz ve daha geniş bir döviz eşleme yelpazesi sunarken, kullanımı kolay değil ve merkezi borsaların sunduğuna benzer hukuki güvenceyi sunmuyor. DEX'lerin popülaritesi artmaya devam ederse, bu alanda bir düzenleme gelebilir. 


McMahon, "Eğer [düzenleme] bir engel teşkil ediyorsa, aslında pazar payını azaltabilir" diyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Trump, Solana ETF’leri ve SOL Yükselişini Mümkün Kılabilir

27 Haziran 2024 18:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk