Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Türkiye Geliştiricilerin Kurduğu Citrea, Finansman Turunda 2,7 Milyon Dolar Topladı

Citrea, Bitcoin'in gelişmekte olan merkeziyetsiz finans (DeFi) ve NFT ekosistemlerinin büyümesine yardımcı olmak için sıfır bilgi kriptografisi kullanmayı planlıyor.

22 Şubat 2024 09:37

Güncellenme: 22 Şubat 2024 10:44

Genellikle Ethereum blok zincirinin ölçeklendirilmesiyle ilişkilendirilen bir teknoloji olan sıfır bilgi roll-up’ları Bitcoin ağına geliyor.


Chainway Labs, bu ayın başlarında Bitcoin için ilk sıfır bilgi roll-up’ı projesini tanıttı: Citrea. Dün de şirket, Galaxy Ventures liderliğindeki tohum finansman turunda 2,7 milyon dolar topladığını açıkladı.


Tura Delphi Ventures da dahil olmak üzere birçok yatırımcı katıldı. Bunlar arasında Taproot Wizards NFT projesinin kurucu ortağı Eric Wall ve veri kullanılabilirliği blok zinciri Avail'in kurucu ortağı Anurag Arjun da yer aldı.


Bitcoin geliştiricileri, şimdiye kadar zinciri aşırı karmaşık hale getirmekten ve eşlerarası işlemlerin asıl kullanım senaryosundan sapmaktan kaçınmak için ağı basit tutmaya, çekirdek protokol yükseltmelerini sınırlamaya odaklandı. Ancak geçtiğimiz yıl, bu durum layer-2 platformlarının NFT'ler ve programlanabilir akıllı sözleşmeler gibi daha geniş kullanımlar uygulayabilmeleri için geliştirilen BitVM ve Ordinals inscription’larıyla değişti.


Citrea ile Chainway, Bitcoin'in merkeziyetsiz finans (DeFi), NFT'ler ve daha önce yalnızca Ethereum gibi akıllı sözleşme tabanlı blok zincirlerinde mümkün olan, artık Bitcoin'in de işlemesi mümkün olan diğer senaryolara daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olmak için çalışıyor.


Chainway Labs, CoinDesk ile paylaşılan açıklamada, Citrea'nın "Bitcoin blok alanının yeteneklerini sıfır bilgi teknolojisiyle geliştiren ilk roll-up" olduğunu bildiriyor. "Citrea'da gerçekleşen her işlem, sıfır bilgi kanıtlarıyla tamamen güvence altına alındı ve Bitcoin üzerinde doğrulandı."


Sıfır bilgi kriptografisi taraflar arasında hızlı, özel ve güvenli veri aktarımına izin verir ve Ethereum blok zincirini roll-up’lar yoluyla ölçeklendirmeye yönelik güncel birçok çalışma vardır. Roll-up'lar, bir blok zinciri ile birlikte çalışan, işlemleri bir araya getiren ve daha sonra bunları genellikle gelişmiş işlem hızları ve son kullanıcılar için daha düşük ücretlerle temel zincire yerleştiren "layer-2" ağlarıdır.


Citrea'nın sıfır bilgi roll-up’ı, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) aracılığıyla sunulacak, yani geliştiriciler Ethereum ve diğer uyumlu ağlar üzerinde oluşturdukları uygulamaları Bitcoin’e taşıyabilecekler.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinzk roll-upCitreachainway labs

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk