Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Tabanlı Meme Coin’ler Geliştikçe Oluşan Blok Talepleri, Ücret Artışlarına Yol Açıyor

Veriler, Bitcoin ağında 11 binden fazla token’ın dağıtıldığını ve trade edildiğini gösteriyor.

8 Mayıs 2023 17:19

Güncellenme: 8 Mayıs 2023 21:30

Bitcoin blok zincirindeki ücretler son iki yılın en yüksek seviyesinde. Bunun sebebi ise BRC-20 token’larına ve Ordinals protokolüne olan ilginin artmasıyla blok alanı talebinde de artış yaşanması.


Bitcoin ağındaki ortalama işlem ücretleri şu anda 20 doların biraz altında seyrediyor ve bu seviye, geçen haftaki ortalama 1,20 dolar olan ücretlerin oldukça üstünde. En son bu seviyeler Mayıs 2021’de Bitcoin fiyatlarının 60 bin dolar rekoruna ulaşmasıyla görülmüştü.


Dune Analytics’in verilerine göre geçtiğimiz hafta Bitcoin blok zincirine bağlı NFT’lerin sayısı, özellikle metin tabanlı varlıklara olan ilginin artmasıyla 3 milyonun üzerine çıktı.


Inscriptions olarak adlandırılan bu token’lar, Ordinals Protokolü üzerinde faaliyet gösteriyor. Ordinals, kullanıcıların dijital sanata dair referanslarını Bitcoin tabanlı işlemlerle blok zincirine veri olarak gömüyor.


BRC-20 standardı ise kullanıcıların doğrudan ağ üzerinden aktarılabilir token’lar geliştirmelerine olanak tanıyor. Bu da kullanıcıları Bitcoin üzerinde dijital sanat eserleri ve meme token’lar geliştirmeleri konusunda teşvik ediyor.


BRC-20 verilerini takip eden OrdSpace platformu, Bitcoin’de geliştirilen 11 binden fazla token’ın pazartesi günü itibarıyla 1,6 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri olduğunu gösteriyor.


Şimdiye kadar, Ordinals pazarına ait Ordi (ORDI) token’larının en değerli BRC-20 token’ları olduğu biliniyor. Token 7,300 holder’a ve 220 milyon dolarlık piyasa değerine sahip. Ordi’lerin Bitcoin’de geliştirilen ilk BRC-20 token’ları olması da değerinin artmasına katkıda bulunuyor.


Bitcoin üzerindeki Pepe token’ları ise 17 milyon dolarlık piyasa değeri ile ikinci en büyük BRC-20 token’ları olmaya devam ediyor.Bazı analistler Bitcoin’deki bu aktiviteyi ağın benimsenmesi açısından önemli bir gelişme olarak görüyor.


Benimseme hızlı bir şekilde ilerlese de bazı sorunlara da sebep oluyor. Örneğin, yaşanan ağ tıkanıklığı hafta sonu boyunca Binance üzerinden Bitcoin çekme işlemlerinin iki kez duraklatılmasına neden oldu.


On-chain veriler, bu yazının yazılması sırasında 415 bin onaylanmamış Bitcoin işlemi olduğunu gösteriyor. Bu da 2018 ve 2021 boğa koşularında görülen seviyeden bile yüksek.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcBRC-20PepecoinPepe

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk