Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Runes Protokolü Heyecanlı Girişlerin Ardından Duruldu

Protokolün kullanıcı etkinliği ilk heyecanın ardından epey düştü.

14 Mayıs 2024 15:52

Güncellenme: 14 Mayıs 2024 16:00

Bitcoin Runes protokolündeki aktivite geçtiğimiz hafta boyunca yavaşladı ve protokol geçen ay harika bir başlangıç yapmasına rağmen kullanıcıların ilgisini yakalayamadığını kanıtladı.


Runes, işlemleri daha da ucuz ve hızlı hale getirerek Ordinals protokolünü bir adım öteye taşıyor. 


Çok konuşulan Rune'lar, Bitcoin'in 20 Nisan'daki dördüncü yarılanmasının ardından yayına girdi. Dune Analytics verileri, protokolün ilk 10 gününde 85.000'den fazla token ihracı gerçekleştirdiğini ve 3 milyon doların üzerinde ücret elde ettiğini gösteriyor.


Ancak son iki hafta içinde ücretler ve kullanıcı etkinliği dahil olmak üzere tüm metrikler %50'den fazla düştü. 1 Mayıs'tan bu yana sadece 5.000 yeni Runes çıkarıldı ve bu da 100.000 doların biraz altında ücret getirdi.Runes zirvede olduğu sırada tüm ağ etkinliğinin yüzde 80'ini oluşturarak Bitcoin ekosistemindeki işlemlere ve ücretlere öncülük etti. Ancak şimdi bu oran %20. Bu gerilemenin, düşen bitcoin (BTC) fiyatları ve alternatif token’lardaki (altcoin’lerdeki) büyümenin yavaşlayarak damga vurduğu genel bir piyasa düşüşünün ortasında yaşandığını ve bunun da yeni teknoloji duyarlılığındaki düşüşe katkıda bulunmuş olabileceğini belirtmekte fayda var.Meme’ler ve 'degen'ler için tasarlandı

Runes, yaratıcısı Casey Rodamor'un platformu meme coin ticareti ve "degen" trader’ları için olgunlaşmış bir protokol haline getirmeyi amaçlamasıyla piyasaya sürülmeden önce Twitter’da büyük ilgi gördü. Bazı endüstri katılımcıları, protokolün Solana ve Base gibi blok zincirlerinde gelişen meme coin ekosistemini yansıtmasını bekliyordu.


Bir Runes token’ı olan PUPS, bir haftadan kısa bir sürede 10 milyon doların altındaki piyasa değerinden 150 milyon doların üzerine çıktı ve BitMEX'in kurucusu Arthur Hayes gibi birçok tanınmış trader’dan destek aldı.


Protokolün tanıtımından önce Ordinals'ta ve hatta Ethereum'da çeşitli NFT koleksiyonları ve token’ları piyasaya sürüldü. Bu faaliyet, Bitcoin tabanlı NFT'leri, Ethereum ve Solana'daki diğer koleksiyonların önüne geçirdi ve on milyonlarca kişi, NFT pazarı değiştirdi.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinrunes

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk