Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bir Metaverse’ün Değeri Nasıl Ölçülüyor?

Sandbox’ın kurucu ortağı Sebastien Borget, Consensus 2023’te metaverse’lerin değerini anlamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

28 Nisan 2023 21:21

Güncellenme: 14 Mayıs 2023 14:01

Hangi metaverse’ün değerli olduğunu anlamak kolay değil. Arsa satışlarına bakmak gerekiyor yoksa aktif cüzdanlara mı?


En popüler metaverse’lerde biri olan Sandbox’ın kurucu ortağı ve COO’su Sebastien Borget, bu sorunun cevabını Consensus 2023’te moderatörlüğünü CoinDesk muhabiri Cam Thompson’ın yaptığı panelde verdi.


Metaverse'e Başlarken

Borget’in ‘Is There Anybody Out There? Metaverse Metrics That Matterpanelde’ adlı panelde bahsettiği önemli noktalar şu şekildeydi:


  • Öncelikle bir metavers’ün arkasındaki topluluğun büyüklüğüne bakmak gerekiyor. Örneğin bu toplulukta kaç içerik üreticisi bulunduğuna bakmak gerekiyor. Buna bağlı olarak içerik yaratma araçlarının ne kadar erişilebilir olduğunu bilmek de önemli.


  • Metaverse’ün kendi ekonomisi de çok önemli bir konu. Örneğin, Sandbox’taki arsaların değerleri sadece komşularına ve lokasyonlarına göre değil, üzerine neyin inşa edilebileceğine göre de belirleniyor.


  • Sandbox’ta 23 binden fazla arsa sahibi bulunuyor ve bunların çoğu yaratıcı ve geliştirici.


  • 2021 yılında 500 milyon dolarlık işlem yapılmıştı. Bu rakam 2022 yılında 1.4 milyar dolara yükseldi. Ancak asıl önemli olan insanların bu arsaları ne kadar süre elinde tuttukları. Sanbox’ta kullanıcıların yüzde 55’inden fazlası satın aldıkları arsaları en az 12 ay elinde tutuyor. Bu, arsa sahiplerinin orası için bir projeleri olduğun gösteriyor. Oraya bir şey inşa etmek, bir topluluk getirmek istiyorlar. Tüm bunlar bir metaverse’ün değerini arttırıyor.


Daha Fazla Oku

    metaverseSandbox

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Worldcoin ve Girişim Sermayesinin Entelektüel Gerilemesi

28 Mayıs 2023 09:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk