Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ayı Piyasası Web3 Geliştiricilerine Yaradı

Alchemy’nin raporuna göre Ethereum üzerinde geliştirilen akıllı kontratların sayısı yüzde 40 arttı.

16 Ekim 2022 10:30

Güncellenme: 17 Ekim 2022 03:34

Bazıları ayı piyasasını geliştiricilerin yeni ürünler çıkartması açısından iyi bir dönem olarak görür. Web3 geliştirici platformu Alchemy’nin raporuna göre bu şu an doğrulanmış durumda.


Verilere göre Ethereum üzerinde geliştirilen akıllı kontratların sayısı ilk çeyreğin ardından yüzde 40 arttı. Ether ise 2022’nin başından beri yüzde 60 değer kaybetti.


Öte yandan geçen yılın üçüncü çeyreğine göre merkeziyetsiz finans (DeFi) kilitli toplam değeri yüzde 69 düşerken, değiştirilemeyen token (NFT) işlem hacmi ise yüzde 88 azaldı. Ethereum kütüphanesi yüklemeleri ise 2022’de yüzde 178 arttı.


Alchemy yöneticilerinden Jason Shah, konuyla ilgili olarak CoinDesk’e yaptığı açıklamada bu verilerden çıkarılacak en önemli sonucun artık insanların Web3 alanına girmesinde kripto fiyatlarının tek neden olmadığını, geliştiricilerin Web3’e teknolojik kapasitesi için geldiğini belirtiyor.   


Akıllı Kontrat Rekoru

Verilere göre Eylül ayında toplam 17,736 akıllı kontrat geliştirildi ve aylık rekor kırıldı. Shah, bunun Ethereum birleşmesiyle de ilgili olduğunu, proof of stake sistemine geçişin özellikle çevreye duyarlı geliştiricilerin ilgisini çektiğini düşünüyor.


Şu andaki kripto kışı yeni Web3 ürünlerinin yaratılması konusunda verimli geçse de daha önceki ayı piyasaları dönemleri böyle olmamıştı. Alchemy verilerine göre 2018 ve 2019 arasında geliştirilen akıllı kontratların sayısı yüzde 45 düştü. Shah’a göre bu farkın nedeni dijital varlıklara inancın daha çok artması, Web3’e ilişkin daha fazla eğitim içeriğinin çıkması ve geliştirici araçların düzeylerinin daha ileri olması.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk