Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Arbitrum Tabanlı Jimbos Protokolü Yaklaşık 7 Milyon Dolarlık Saldırıdan Toparlanmak için Koşuşturuyor

Jimbos protokolünün ikinci sürümü, yayımlanmasından birkaç gün sonra saldırıya uğradı.

29 Mayıs 2023 09:38

Güncellenme: 29 Mayıs 2023 09:45

Arbitrum tabanlı Jimbos Protokolü’nün geliştiricileri, hafta sonu boyunca yaklaşık 7 milyon dolarlık bir saldırıyla karşılaşan sürüm 2 projesinin adına ilerlenebilecek en iyi yolun hangisi olacağına karar vermeye çalışıyorlar.


Jimbos yetkilileri, daha önce Euler Finance’in 200 milyon dolarlık saldırısında fonları geri almayı başaran güvenlik araştırmacıları ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Yetkililer, saldırganın parayı pazartesi günü 16.00’ya kadar (UTC) iade etmemesi durumunda ise kolluk kuvvetleriyle iletişime geçeceklerini ekledi.Protokol cumartesi günü geç saatlerde 4,090 ether (ETH) kaybetmesinin ardından kullanıcılar ana sözleşmedeki slippage kontrolünün eksikliğiyle alakalı güvenlik analistlerini sorumlu tuttular. Bu eksiklik saldırganların 5,9 milyon dolarlık bir flaş kredi çekip JIMBO token fiyatlarını manipüle etmelerine yol açtı.


Flaş kredi yöntemi, saldırganların merkeziyetsiz finans (DeFi) sistemlerini istismar etmek için kullandıkları en popüler yollardan biridir. Merkeziyetsiz finans sistemlerindeki krediler, yatırımcıların üçüncü taraflar yerine akıllı sözleşmeler yoluyla borç verenlerden teminatsız fonlar almalarını sağlar.


Bunlar herhangi bir teminat gerektirmez çünkü sözleşme, işlemin yalnızca borçlunun borç verene geri ödeme yapması durumunda tamamlandığını kabul eder. Yani bir flaş kredide temerrüde düşen bir borçlu, akıllı sözleşmenin işlemi iptal etmesine neden olur ve para borç verene iade edilir.


Tüm bu gelişmeler sırasında protokolün token’ı JIMBO, yazının yazılması sırasında 18 cent’ten işlem görüyor ve geliştiriciler koruyucu planlarını uygulamaya devam ediyor.


Daha Fazla Oku

    defihackJIMBOArbitrumARB

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk