Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Ana Motivasyonumuz Kitle Adaptasyonu”

ETH Global’in hackathon’una katılan İTÜ Blockchain ekipleri Opclave projesini başlattı. Opclave, kullanıcıların özel anahtarlarına erişim sağlayan 12 kelimeyi kaybetseler bile yüz ve parmak okuma fonksiyonları veya istedikleri sosyal medya hesaplarıyla cüzdanlarını kurtarabilmelerini sağlıyor.

4 Nisan 2023 09:23

Güncellenme: 4 Nisan 2023 14:49

İTÜ Blockchain, Scaling Ethereum 2023 hackathonu’nda toplamda 25 kişiyle ve beş farklı takımla yarıştı. Söz konusu 25 kişinin 18’i ilk defa bir hackathona katılıyordu. Bu hackhathon sürecinde farklı projeler başlatıldı. Bunlardan biri de Opclave projesiydi. Opclave, iPhone’ları bütüncül Hesap Soyutlama desteğiyle soğuk cüzdana çeviren bir Op Stack zinciri olarak tanımlanıyor.


İTÜ Blockchain ekibi, Opclave projesi hakkında Coindesk Türkiye’nin sorularını yanıtladı.


Opclave projesi nasıl ortaya çıktı? 

Bizi Opclave’i ortaya çıkarmaya iten neden şu anda var olan cüzdanların 12 kelimeden oluşan bir anahtar cümleye (seed phrase) ihtiyaç duyması ve bu 12 kelimeyi güvende tutmanın oluşturduğu zorluktu. Bu durumun önümüzdeki yıllarda kitle adaptasyonunda daha fazla kullanıcıyı etkileyeceğini düşünüyoruz. Opclave’i de bu nedenle geliştirmeye başladık. Biz, üç aydır ‘hesap soyutlama’ (Account Abstraction) alanında araştırmalar yapıyorduk. Bu süreçte hesap soyutlamanın sağladığı avantajları ve cüzdan alanındaki kitle adaptasyonunda oluşacak sorunları gördük. Bunları bir projeyle birleştirmeye karar verdik. Bu projeyi de hackathon’da geliştirmeye başlamanın daha uygun olacağını düşündük.


Geliştirdiğiniz bu proje ne gibi avantajlar sağlıyor?

Öncelikle ERC-4337 desteğiyle ortaya çıkan bir proje olduğu için hesap soyutlamanın getirdiği bütün özellikleri cüzdanımızda kullanabiliyoruz. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:


 • İstediğiniz herhangi bir ERC-20 token'la gas ücreti ödeyebilirsiniz. Böylece bir işlem gerçekleştirmek için o ağın native token’ine ihtiyaç duymayacaksınız. Örneğin, Ethereum’da alım/satım işlemi için ETH’ye, Polygon’da NFT mintlemek için MATIC’e ihtiyacınız kalmayacak.
   
 • Sosyal Kurtarma (Social Recovery) adı verilen bir özellik bulunuyor. Bu sayede cüzdanınızın özel anahtarına erişim sağlayan 12 kelimeyi kaybettiğinizde istediğiniz sosyal medya hesaplarıyla (örneğin Google, Twitter) cüzdanınızı kurtarabileceksiniz.
   
 • Gardiyanlar (Guardians) adı verilen özellik sayesinde cüzdanınıza önceden belirlediğiniz adreslere erişim hakkı sağlayabileceksiniz. Böylelikle 12 kelimenizi kaybettiğinizde daha önceden belirlediğiniz bu adresler ile cüzdanınızı kurtarabileceksiniz.
   
 • Grup İşlemler (Batch Transactions) sayesinde birden fazla işlemi tek seferde gönderebileceksiniz. Örneğin, Uniswap’te USDC-STRK alım/satımı yaptığınızda önce Uniswap’in USDC’nizi harcaması için izin (approve) vermeniz, daha sonra swap işlemini cüzdanla onaylamanız gerekir. Bu özellik sayesinde bu iki işlemi tek seferde yapabileceksiniz.

Bu projeyi neden Android değil de iPhone’lar için geliştirmeye karar verdiniz? İleride projenin Android cihazlar için de kullanılması planlarınız arasında mı?

Aslında Opclave’i son ürüne çevirdiğimizde bütün akıllı cihazlarda kullanılabilecek bir ürün olacak. Hackathon sırasında Apple kullanarak geliştirme yapmamızın nedeni ise Secure Enclave. Secure Enclave, en son yazılıma sahip Mac/iOS cihazlarda bulunan ve cihazlardaki diğer parçaların erişemediği bir güvenlik alt birimi. Bu son derece güvenli alt birimi sayesinde cüzdanımızda yapılan işlemlerin onaylanmasını faceID, touchID gibi güvenlik yöntemleri ile gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca cüzdanınızda onaylama işlemi Secure Enclave’de gerçekleştiği için anahtar cümleyi saklama ihtiyacınız olmuyor. İleride buna benzer güvenlik yöntemlerini Android cihazlar için de geliştireceğiz. Apple cihazı olanlar ise Secure Enclave yöntemlerini kullanabilecekler.


Opclave’in iPhone’u soğuk cüzdana çevirmesi, bu cihazın milyonlarca kullanıcısını potansiyel bir kripto yatırımcısı yapar mı? Bu durum kripto para yatırımcıların sayısının artmasını sağlar?

 Bu, projedeki ana motivasyonumuz. Kitle adaptasyonuna bu kadar çok dikkat çekmemizin bir nedeni de bu. Hem her işlemi son derece güvenli faceID, touchID gibi yöntemlerle onaylayarak güvenliği arttırıyoruz hem de bunu Apple’ın güvenliğinden destek alarak yapıyoruz. Hedefimiz ileride her kullanıcının kolayca kullanabileceği, güvenliğini sağlamak için ekstra efor sarfetmeyeceği bir cüzdan oluşturmak. Ayrıca, şu anda kripto para yatırımcılarının ve blokzinciri kullanıcılarının sayılarının az olmasının bir nedeninin de oldukça zor oryantasyon (onboarding) süreci olduğunu düşünüyoruz. Bizler gibi “degen” (yeterince araştırma yapmadan, sinyallere ve FOMO'ya kapılarak işlem yapanlar) olarak adlandırılan blokzinciri kullanıcıları için bu süreç çok zor olmasa da tabiri caizse Bakkal Ahmet Amca için oldukça zor bir süreç. Bu kişilerin de dâhil olabilmesi için adeta banka uygulamaları gibi oldukça kolay oryantasyon süreçlerinin olması gerekiyor.


Opclave ile ilgili gelecek planlarınızdan bahsedebilir misiniz? Proje ne zaman bir ürüne dönüşür? 

Projeyi çok yakında ürüne dönüştürmeyi planlıyoruz. Umuyoruz ki en kısa zamanda testlerimize başlayıp kullanıcılara yönelik bir cüzdan uygulamasını hizmete sunacağız. Zaten proje hackathon sonrasında blokzinciri dünyasında büyük bir ilgiyle karşılandı. Scaling Ethereum 2023 hackathonu’nda 11 finalistten biri olmamız bu ilgiyi iyice arttırdı. Ayrıca Opclave, Ethylene Studio’dan destek alarak ekibini daha da güçlendirdi. Bu güçlü ekibimizle projeyi geliştirme üzerinde var gücümüzle çalışıyoruz.


Opclave projesiyle ilgilenen yatırımcılar var mı?

Hackathon, 31 Mart’ta sona erdi. Şimdiden görüşmelere başlanan birçok yatırımcı var. Açıkçası ekosistemde öne çıkan yatırımcıların çoğu ile görüşüyoruz. Bu yatırımcıların çoğunluğunun yabancı yatırımcı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii, yerli yatırımcılarla da görüşmelerimiz var. 


Daha Fazla Oku

  İTÜ BlockchainOpclaveiPhonekripto cüzdan

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk