Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Solana Tabanlı Projeler, Zincirler Arası Mesajlaşmayı Standart Hale Getirmek İçin Bir Araya Geldi

Notifi Network, Bonfida ve Only1, "Açık Sohbet Birliği" olarak bilinen 19 üyeli bir girişime öncülük ediyor.

24 Ağustos 2022 11:09

Güncellenme: 24 Ağustos 2022 14:38

Bir grup Solana blok zinciri tabanlı protokol, savunucuların projeler ve zincirler arasındaki veri silolarını parçalayacağını umut ettikleri açık kaynaklı standartlar aracılığıyla kripto iletişimini kolaylaştırmaya çalışıyor.


"Açık Sohbet Birliği", mesajlaşma platformu Notifi Network, Solana Name Service (SNS) sağlayıcısı Bonfida ve NFT destekli sosyal medya platformu Only1 başta olmak üzere, 19 Solana projesinin alımı Salı günü açıklandı. Açık Sohbet Birliği’nin amacı aslında sektör genelinde yaygınlaşabilecek şifreye dayalı mesajların işlenmesi için şeffaf bir standart oluşturmaktır.


Birlik, Notifi CEO'su Paul Kim'in kriptonun "cüzdan bahçeleri" sorunu olarak adlandırdığı şeyi ele almaya çalışıyor. Kim, CoinDesk'e ile yaptığı konuşmada, kullanıcıların bir protokole veya projenin topluluğuna katıldıklarında, başkalarıyla özgürce iletişim kuramayacaklarını söyledi. Ayrıca tek bir kimlikle tek bir platforma bağlı kalmanın uyumsuz bir iletişim yarattığını söyledi.


Kim, açık kaynaklı, erişilebilir ve birlikte çalışabilir olmanın "Web3'ün tüm konseptine aykırı" olduğunu söyledi.


Aslında bu, kripto projelerinin ilk kez bu duvarları yıkma girişiminde bulunuşu değil. Veri servisi Chainlink'in kendi zincirler arası sistemi var ve tüm Cosmos ekosistemi "blok zincirleri arası iletişim" fikri etrafında yapılandırmıştır.


Birlik, farklı zincirlerdeki projelerin blok zincirleri arasındaki teknik farklılıklara rağmen kullanabileceği bir iletişim standardı oluşturacağını söylüyor. Bu standartla, örneğin Solana kullanıcısının Ethereum'daki birine mesaj göndermesi oldukça kolaylaştıracaktır.


Solana'da bile mesajlaşma sistemleri ile neredeyse bütünlük sağlanmıyor. Kendi mesajlaşma standartlarına sahip bir rakip olan Dialect, alanda birçok protokole sahiptir ve kendini tanımlayan herhangi bir "standart" ın kitlesel olarak benimsenmesini sağlamada karşılaştığı zorlukların altını çizmektedir.


Only1'in kurucusu ve CEO'su Leon Lee, CoinDesk'e birliğin GameFi ve NFT dapp kullanıcılarını ayrı protokoller, cüzdanlar veya zincirlerin sınırları olmadan birbirleriyle özgürce iletişim kurmalarını sağlayacağını söyledi.


Notifi CEO'su Kim, “Cüzdanınızı pasaportunuz olarak kullanıyorsunuz. Pasaportun elinizdeki ve elinizdeki varlıklarla ilgili verileri var" diyor.


Fakat henüz zincirler arası mesajlaşmayı çevreleyen teknolojinin hackerlara karşı güvenli bir ortamı yok.


Geçen Ağustos ayında gerçekleşen 600 milyon dolarlık Poly Network hack'i, protokol birlikte çalışabilirliği konusunda endişelere yol açtı. Çünkü zincirler arasında gönderilen bir mesaj saldırıyı tetikledi. Nisan ayındaki 625 milyon dolarlık Ronin hack'inde ve bu ayın başlarında 200 milyon dolarlık Nomad olayında da görüldüğü gibi, genellikle bu "köprüler" hedef alınıyor.


Kim'e göre, Açık Sohbet Birliği'nin yalnızca mesajlaşma için olmasının nedeni budur.


Kim, " Kullanabileceğiniz birden fazla farklı özellik ve hangi özelliği kullandığınıza bağlı olarak farklı güvenlik protokolleri var. Ancak günün sonunda, sadece iletişim üzerinde duruyoruz" dedi.


Birliğin arkasındaki üç proje, Solana ekosisteminde bugüne kadar başta NFT ve DeFi ile ilgili projeler olmak üzere 19 projeyle ortak oldu. Kim'e göre iletişim hattında daha fazla proje var.


Solana merkezli metaverse Realy, Web3 kullanıcılarının ağ dışında iletişim kurmaları için gerekli çerçeveyi dahil etme konusunda oldukça hevesli.


Realy'nin CEO'su George Yang, CoinDesk'e birlikte çalışabilir bir mesajlaşma çerçevesinin projeler arasında daha fazla iletişim sağlayacağını, çünkü "Web3'ün açık ve bağlantılı bir ağ" olduğunu söyledi.


Sosyal veri platformu CyberConnect’in hedefinde de mesajlaşma çerçevesini dahil etmek var.


CyberConnect CEO'su Shiyu Zhang, "CyberConnect kullanıcıları sadece arkadaşlarının profilini görüntülemekle kalmayacak, aynı zamanda mesaj da gönderebilecek" dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk