Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Sam Bankman-Fried’a Sekiz Ayrı Suçlama

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried hakkında internet dolandırıcılığı, kara para aklama, siyasi bağış yasalarını ihlal etme gibi suçlamalar yapıldı.

14 Aralık 2022 10:01

Güncellenme: 14 Aralık 2022 11:28

ABD’li savcılar, FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’a yönelik suçlamaları resmi olarak açıkladı. Suçlamalar arasında internet dolandırıcılığı, kara para aklamaya yönelik komplo ve siyasi partilere bağış konusunda yasaların ihlali bulunuyor.


ABD’nin talebi üzerine Pazartesi akşamı Bahamalar’da gözaltına alınan Bankman-Fried, gelecek Salı yerel bir mahkemenin huzuruna çıkacak. ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı, Bankman-Fried hakkında iddianame açıp, ABD’ye iadesini talep edeceklerini duyurmuştu. Bir federal hâkim Salı günü iddianameyi açtı.


Adalet Bakanlığı, Bankman-Fried’ın hakkında iddia edilen bu suçlar sayesinde kazandığı tüm mal varlığından yoksun kalmasını istiyor.


Adalet Bakanlığı tarafından yapılan suçlamalara göre “başkalarıyla anlaşarak FTX.com müşterilerini dolandıran” Bankman-Fried, “FTX.com müşterilerinin yatırdığı paraları zimmetine geçirdi. Ardından bu paraları Alameda Research’ün giderlerini, borçlarını ödemek ve yatırımlar yapmak için kullandı.”   


Öte yandan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) de Salı günü Bankman-Fried’a yönelik suçlamalarda bulundu.


Bankman-Fried hakkında toplamda 8 suçlama yapıldı: Müşterilere yönelik internet dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak, müşterilere yönelik internet dolandırıcılığı, borç verenlere yönelik internet dolandırıcılığı için komplo kurmak, borç verenlere yönelik internet dolandırıcılığı, emtia dolandırıcılığı için komplo kurmak, menkul kıymetler dolandırıcılığı için komplo kurmak, kara para aklamak için komplo kurmak ve siyasi bağış yasalarını ihlal etmek.


Ayrıca dosyaya göre Bankman-Fried’ın FTX’in finansal durumu hakkında da yalan söylemiş olabileceği belirtiliyor. Dosyada, “Samuel Bankman-Fried’ın 18 Eylül’de müşterilere gönderdiği e-postada FTX’in finansal durumu hakkında hatalı bilgiler bulunuyor” deniliyor.


Dosyada Bankman-Fried’ın yaptığı siyasi bağışların yasalar tarafından belirlenen limiti fazlasıyla aştığı aktarılıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk