Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Porsche NFT Koleksiyonu Beklenen İlgiyi Görmedi

Koleksiyonun ikinci el piyasasındaki taban fiyatı mint fiyatı olan 0,911 ETH’in de altına düştü.

24 Ocak 2023 09:15

Güncellenme: 24 Ocak 2023 09:33

Alman otomotiv şirketi Porsche Pazartesi günü NFT koleksiyonunu lanse etti ancak koleksiyon beklenen hızı yakalayamamış görünüyor.


Markanın ikonik modeli olan 911 spor otomobil baz alan 7.500 parçalık koleksiyon Pazartesi ABD saatiyle 9.00’da mint edilmeye açıldı ve dört adet saat başı gerçekleşen dalgalar şeklinde lanse edildi. İlk aşama izinli kişilerin mint işlemi sona erdiğinde sistem genele açıldı. Koleksiyonerler 911 Porsche’leri 0,911 ETH’den yani yaklaşık 1.490 dolardan mint etme imkânı buldular. 


Kullanıcılar bir sonraki fazda üç ayrı “yol” izleyerek NFT’lerini özelleştirebiliyorlar.


Mint işleminin ilk açılmasından sonraki saatlerde koleksiyonun satışlarının durağanlaştığı görüldü. Porsche sitesindeki bilgilere göre bu makalenin kaleme alındığı Pazartesi akşam saatlerinde koleksiyonun yüzde 16’sını oluşturan 1.198 NFT satışı gerçekleşmişti. 


İkinci el pazarındaki satışlar da durağan gidiyor. Bu yazı kaleme alındığı saatlerde taban fiyat 0,89 ETH, 1.450 dolar civarındaydı. Yani OpenSea’de mint süreci devam ederken NFT’lerin ikinci eli mint fiyatından 50 dolar daha düşüğe satılıyordu. 


Porsche NFT projesini geçen Aralık’ta Miami Art Week’te açıklamıştı. Şirket Almanya merkezli dijital koleksiyon şirketi Fanzone’un iştiraki Road2Dreams ile işbirliğine gitmişti. 


Bazı Twitter kullanıcıları koleksiyonu eleştirdiler ve mint fiyatının yüksekliğinin ve satış stratejisinin Web3 ruhuyla uyuşmadığını belirttiler.

Porsche ve Road2Dreams, CoinDesk’in sorularına yanıt vermediler.


NFT yaratıcı ajansı kurucusu ve sanatçı Dave Krugman Twitter’da koleksiyonun mint fiyatı ile ilgili görüşlerini paylaştı ve Web3 dünyasındaki hedef kitleye uygun olmadığı eleştirisini getirdi. Krugman, CoinDesk’e verdiği demeçte Web3 dünyasına giriş yapacak büyük Web2 markalarının NFT yayınlarken uzun vadeli düşünmesi gerektiğinin altını çizdi.

Krugman, “Bir ortamdaki yolcuğunuzu oradaki topluluktan milyonlarca dolar alarak başlıyorsanız muhtemelen aşırı beklentiler oluşturuyorsunuz, piyasa katılımcılarının yüzde 99’unu dışlıyorsunuz ve varlıklar değerini kanıtlamadan onların fiyatını şişiriyorsunuz demektir” diyor ve ekliyor: “Eğer temelden başlarsanız toplulukla daha organik bir ilişkiniz olur ve topluluk da sizin yanınızda yer alır.”


Daha Fazla Oku

    nftPorsche911

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Demokratlar, Fed'in Faiz Oranını Düşürmesi Gerektiğini Düşünüyor

11 Haziran 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk