Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Paxos: “PayPal’ın Düzenlenmiş Stabilcoin’i Kripto Alanında Bir Dönüm Noktası”

“İhtiyatlı bir düzenleyicimiz olduğundan aradaki fark gözle görülebilir.”

8 Ağustos 2023 09:41

Güncellenme: 8 Ağustos 2023 10:17

Stabilcoin alanında öne çıkan oyuncular ve ABD dolarını takip eden kripto para birimleri, fintech devi PayPal’ın PYUSD token’ını piyasaya sürecek olması nedeniyle telaşlanmış görünmüyor. Ancak PayPal’ın proje ortağı Paxos, gelişmenin alana düzenleme getirme açısından bir “dönüm noktası” olduğunu söylüyor.


Dolaşımdaki stabilcoin’lerin büyük bir çoğunluğunu, haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 83,2 milyar dolara ulaşan USDT oluşturuyor. Onun hemen yanında ise Coinbase ve Circle’ın iş birliği içerisinde geliştirdikleri USDC yer alıyor.


Bununla birlikte, Paxos’un strateji başkanı Walter Hessert, PYUSD’nin rakipleriyle arasındaki önemli farka dikkat çekiyor ve Paxos’un New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından düzenlenen bir tröst şirketi statüsüne sahip olduğunu belirtiyor:


“İhtiyatlı bir düzenleyicimiz olduğundan aradaki fark gözle görülebilir. Bu, dünyanın neresinde olursa olsun, token’a sahip olan herkesin New York tarafından gözetildiği ve korunduğu anlamına gelir.”


Kuralların iflas riskini ortadan kaldırdığını söyleyen Hessert, “Paxos’un iflası da dahil olmak üzere müşterilerin varlıkları korunuyor olacak” diye belirtiyor.


Hessert, herhangi bir iflas durumunda düzenleyicisi NYDFS’nin devreye gireceğini ve PYUSD’nin risklerden uzak tutulacağını açıklıyor. Bu şekilde müşterilerin alacaklı statüsüne girmeden fonları geri almaları sağlanıyor.


PayPal’ın stabilcoin piyasasına dair bu hamlesinin tether (USDT) üzerinde fazla bir etkisi olmayacak gibi gözüküyor. Ancak, Tether’in CTO’su Paolo Ardoino’ya göre, henüz piyasaya sunulmadığı göz önünde alındığında PYUSD, Sillicon Valley Bankası’nın (SVB) çöküşünün ardından piyasa değerinde istikrarlı bir düşüş gören USDC’ye dişli bir rakip olabilir.


Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire ise önemli gelişme hakkında “Bu durum stabilcoin’lerin sınırsız ve hızlı ödemeler için elzem olduğununun bir göstergesi” diyor.


PayPal kripto alanında istikrarlı bir gelişme göstermeye devam ediyor ve birkaç yıldır müşterilere kripto para alma, satma ve saklama imkânları sunuyor. Bunları yaparken temel olarak Block ve CashApp gibi platformları örnek alıyor. Ancak kendi stabilcoin'ini tanıtmak, yenilik açısından apayrı bir gelişme olarak öne çıkıyor.


Tether ve Circle’da olduğu gibi PYUSD rezervleri de ABD hazine bonolarında tutulacak. Buradan elde edilen faizler, PayPal ve Paxos arasında paylaşılacak.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    paypalPaxosStabilcoinpyusd

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Floki Geliştiricileri 11 Milyon Dolarlık Token Yakmayı Planlıyor

29 Şubat 2024 15:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk