Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Oyun Sektörü Bitci’nin Radarına Girdi

Bitci Holding, Metaverse ve oyun sektöründeki yeni projelerini paylaştı. Bitci Holding CEO’su Onur Altan Tan, “Bitci Games ile Metaverse’e giriyoruz” dedi.

7 Eylül 2022 18:53

Güncellenme: 8 Eylül 2022 12:35

Blok zinciri teknolojilerinin Türkiye’deki öncüsü ve dünyanın en büyük fan token geliştiricilerinden Bitci Holding, dijital dünyanın hızla büyüyen yeni platformu Metaverse ve oyun sektöründe ses getirecek projelere imza atmaya hazırlanıyor. Bitci Holding CEO’su Onur Altan Tan, Türk şirketlerine ve Türk oyun geliştiricilerine blok zinciri ekosisteminin sunduğu fırsatları kaçırmamaları çağrısında bulundu.


Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulan holdingleşmenin ardından Salı günü bir basın toplantısı düzenleyen yerli blok zinciri teknolojileri şirketi Bitci Holding, gazetecilerle metaverse ve oyun sektörü üzerine çalışmalarını paylaştı. Bitci Holding CEO’su Onur Altan Tan, şirketin kamuoyunda daha çok ilk atılımı yaptığı kripto para borsası ile tanınsa da bir teknoloji şirketi olduğunun altını çizerek, “Holding bünyemizdeki Bitci Games ile Metaverse’e giriyoruz. Sadece bir Metaverse yapısı değil, aynı zamanda bir oyun platformu yaratıyoruz. Biz platformu sunuyoruz oyun stüdyolarına ve aynı zamanda Web3 altyapı desteği veriyoruz” dedi.


Türkiye’de oyun geliştiren çok sayıda oyun stüdyosu olduğunu belirten Tan, hedeflerinin geliştirilen bu oyunların blok zinciri üzerinde tokenizasyonla kullanılabilmesi olduğunu söyledi. Tan, “Dolayısıyla bu oyunları tokenize ederek hem yatırımcılara yeni bir alan açıyoruz, hem daha büyük bir kitlenin oyunları kullanmasını sağlıyoruz hem de oyun stüdyolarının bundan bir gelir etmesine olanak sağlıyoruz. Yani oyunları blok zincirine bağlıyoruz, böylelikle oyundaki bütün ekonomi blok zinciri üzerinde dönüyor” diye devam etti. Bitci Holding CEO’su ayrıca, şu an görüştükleri 600 bini aktif toplam iki milyon kullanıcılı bir oyun olduğunu ve bu şekilde tokenize edileceği bilgisini verdi.


Bu kapsamda Bitci Games bünyesinde geliştirdikleri bir oyunun son testlerinin yapıldığını da vurgulayan Onur Altan Tan, Türk oyun sektörünü radarlarına aldıklarını belirtti. Tan, oyun stüdyolarına da “Gelin geliştirdiğiniz oyununuzu Web3’e alalım, halihazırdaki milyonlarca kullanıcıyla, onların bu yöndeki talepleriyle ve yeni kullanıcılarla oyunlarınızı buluşturalım. Buradaki gelir mekanizmasından faydalanın” çağrısında bulundu.


“Metaverse internetin yeni yüzü”


Bitci Games’in odaklandığı bir diğer alan ise metaverse. Tan, metaverse’ü internetin ilk dönemlerine benzeterek “Nasıl ki internet ilk çıktığında bütün şirketler web sitesi açmaya başladılar ve servis, hizmet ve ürün satışları kapsamında bu bir yarış haline döndü, benzer şekilde metaverse’e de internetin yeni yüzü diyebiliriz” dedi.


Bitci Holding’in Bitci Games’le VR Mars Metaverse’ünü geliştirdiğini söyleyen Tan, “Mars gezegeninde aynı zamanda oyunlaştırılmış bir metaverse kurguluyoruz. Oynadıkça kazan mantığıyla çalışan fakat aynı zamanda konser alanları, etkileşim alanları, toplantı alanları olan bir metaverse” diyor. Bunun büyük bir serinin ilki olacağını aktaran Tan, “Şu an büyük bir kısmı bitti. Büyük bir bütünün parçası VR Mars çünkü Bitci Games’in ana hedefi, tüm şirketlerin yer alacağı bir internet yaratmak” diye devam etti.


Metaverse’ün çok hızlı büyüyeceğinin öngörüldüğünü ve 2030 yılında 5 trilyon dolarlık bir piyasa beklendiğini açıklayan Tan, “Bu, hepimiz bir şekilde orada yer alacağız, belki bir oyun oynayacağız, belki bir ürün alacağız anlamına geliyor. Dolayısıyla burada ikinci çağrımız da şirketlere: Şirketlerin nasıl ki internet kurulduğunda internette bir alanı olduysa artık Metaverse’te de bir yerleri olacak” diye konuştu.


Bu konuda Türk şirketlerinin de ilgisi olduğunu ve bu şirketlerle görüşmelerinin sürdüğünü de belirten Tan, “Akaryakıt ve enerji sektöründen farklı şirketlerle metaverse çalışmaları ve NFT çalışmaları yapacağız. Şu an 20’nin üzerinde şirketle görüşüyoruz” bilgisini verdi.


Bitci Holding, borsa tarafında ise yerli ve yabancı 33 takımla fan token partnerliği yaptı. Bu yolla sadece Türkiye’de spora sağlanan kaynak 140 milyon TL’yi buldu. Brezilya Milli Takımı, İspanya Milli Takımı, Formula McLaren Takımı, Moto GP gibi takım ve organizasyonlarla iş birlikleri yapıldı ve blok zinciri teknolojileriyle desteklendi.

Şirket, fan token ve borsa tarafında ulusal ve global ölçekteki anlaşmalarla büyümeye devam ediyor. Tan, “Bitci Borsayı dünyanın farklı yerlerine taşıyacağız. Brezilya’da ilkini açtık ve 8 aydır faal durumda. Brezilya Milli takımı ve 5 tane Brezilya takımıyla etkileşimini sürdürüyor. Bunun yanında hem kripto para alım satımını regüle etmiş Portekiz ve Kanada gibi ülkelerde, hem de henüz bu alanı regüle etmemiş ama kripto alım satımının yaygın olduğu ülkelerde çalışmalarımız sürüyor. Malta’da, İsviçre’de, Estonya’da bu alanda şirketlerimiz ve lisans çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte biraz daha güneye inerek MENA bölgesi için de adımlarımız olacak” dedi.


Birleşmeyle Maliyetler Düşer


Onur Altan Tan’a Coindesk Türkiye olarak basın toplantısını yaptığımız saatlerde başlatılan Ethereum birleşmesine ilişkin görüşlerini sorduk. Tan, bu konuda “Ethereum bir yılda Şili’nin harcadığı elektrik kadar elektrik harcıyor. Bu sürdürülebilir değil. Amaç bunu düşürmek. Bu sayede maliyetler düşer ve Ethereum daha çok kullanılabilir bir ağ olur. Ancak, proof-of-stake (PoS) protokolüne geçince güvenlikten biraz ödün verecekler” cevabını verdi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk