Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

NFT Pazaryeri X2Y2 Yaratıcı İmtiyaz Haklarını Yeniden Zorunlu Kılacak

Popüler NFT pazaryerlerinden biri olan X2Y2 yaratıcıların imtiyaz haklarını opsiyonel yapma kararından vazgeçti. Pazaryerinin bu kararı birçok diğer pazaryerine de örnek teşkil etmişti.

18 Kasım 2022 21:50

Güncellenme: 18 Kasım 2022 21:57

X2Y2, Cuma günü Twitter’dan yaptığı duyuruyla platformunda satılan tüm koleksiyonlarda yaratıcıların imtiyaz haklarını geri getireceğini açıkladı. Platform bu hakları opsiyonel hale getiren ilk oyunculardan biriydi. “Esnek İmtiyazlar” olarak adlandırılan model NFT yaratıcılarından ve bazı pazaryerlerinden tepki görmüş ve yaratıcıların işlerinin karşılığını almaları gerektiği vurgulanmıştı. 

X2Y2, OpenSea’nin zincir üzerindeki uygulama aracını referans vermiş ve bu aracın imtiyaz haklarını zorunlu hale getirmeyen platformlarda satılmasını önlemek için kara liste uygulamasına gittiğini belirtmişti. En yeni koleksiyonlar bu modele onay vermişlerdi.


Pazaryeri, Twitter’daki mesajında, “İmtiyaz haklarını doğru uygulamanın yolunun her iki tarafa da yani yaratıcılara ve işlem yapanlara söz hakkı tanımaktan geçtiğine inanıyorduk. Bu inancımız bir yana kriptoda tek bir gerçeklik vardır o da kodun kendisidir” diyordu.


X2Y2, Ağustos ayında imtiyaz haklarını opsiyonel hale getireceğini söylemişti. Yani alıcılar yaratıcılara ne kadar vereceklerini kendileri seçebiliyorlardı. Ekim ayında Magic Eden ve LooksRare gibi pazaryerleri de bu uygulamayı benimseyerek imtiyazı opsiyonel hale getirme tartışmalarına katıldılar. 


Twitter kullanıcısı Punk9059’a göre Ağustos’tan bu yana yapılan NFT işlemlerinin yüzde 50’si imtiyaz hakkı olmadan gerçekleştirilmiş.
OpenSea, geçen hafta opsiyonel imtiyaz haklarına karşı çıkarak hakları platformunda zorunlu hale getirip uygulayacağını söyledi.


OpenSea, X2Y2’nin Twitter’daki açıklamasına cevaben, “Bu kritik konuda sizin ve topluluğumuzdaki birçok parlak yaratıcının yanında olmaktan onur duyuyoruz” diyordu. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk