Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Metaverse Modası Yükseliyor Ama Kimin İçin?

Web3 alanında dijital moda, önümüzdeki yıllarda milyonlarca kullanıcıyı bünyesine katma potansiyeliyle oluşmaya başladı. Ancak markalar, bu anlaşılması zor teknolojiyle kimi hedef alacaklarını hesaplayadursunlar, benimsenme henüz başlangıç aşamalarında.

5 Mayıs 2023 10:27

Güncellenme: 9 Mayıs 2023 12:31

Mart ayının son haftasında Metaverse Moda Haftası, Decentraland'in sanal dünyasına geri döndü.


Adidas, Coach ve Dolce & Gabbana gibi geleneksel markalar, dijital giyilebilir ürün koleksiyonlarını sergilerken pop-up'lara ev sahipliği yaptı ve büyüyen değiştirilemez token (NFT) koleksiyoncuları topluluklarıyla etkileşim kurdular.


Geçen yıl yaklaşık 70 marka, bir dizi defile, aktivasyon ve sürükleyici deneyimlere ev sahipliği yapan açılış etkinliği için Metaverse'e akın etmişti. Etkinliğin fiziksel dünyadaki moda haftasının tuhaf ve görünüşte "beceriksiz" (bir CoinDesk yazarının sözleriyle) bir yorumu olduğu ortaya çıksa da erişilebilirlikteki köklü Web3 ruhu, yaratıcılık ve kendini ifade etme ahlakı yeniliğe ilham vermek için parladı.


Uzmanlar, dijital modanın kullanışlılığının beş belirleyici yönü olduğunu belirtiyor. Bunlar arasında bir avatarın kıyafeti gibi dijital yerel giysiler, Instagram ve TikTok'ta artırılmış gerçeklik (AR) filtreleri, dijital terzilik veya gerçek hayattaki fotoğraflara NFT'ler yükleme, spekülatif yatırım ve blokzinciri verileri aracılığıyla sahiplik kanıtı (proof of ownerhip) yer alıyor.


Ancak bu kullanım örnekleri dijital modanın mevcut moda endüstrisinin birçok hatasını çözebileceği bir geleceği öne sürseler de birçok uzman bu teknolojilerin tüketici hedef kitlesinin kim olduğunu merak ediyor. Gucci, Nike ve Tiffany gibi geleneksel markalar Web3'teki varlıklarını genişletmek için hamleler yapsalar da büyüyen dijital moda alanı için hedef kitle belirlemek sektörün önümüzdeki yıllarda büyümesi için hayati önem taşıyor ve önemli olmaya da devam edecek.


Bazı geliştiriciler, bu ürünler için hedef pazarların şu anda mevcut olup olmadığını ve dijital modanın kitlesel olarak benimsenmesi için bunların nasıl gelişmesi gerektiğini sorguluyor.


"Kim ne giyebilir"in “kim”i

NFT modasının karmaşık teknolojik ve kültürel iç içe geçmişliği erken aşama dijital giyilebilir pazarlarının altyapısını oluştururken alandaki geliştiriciler izleyicilerini kimlerin oluşturduğunu anlamaya çalışıyor. 


Web3 danışmanlık şirketi Journey'nin baş Metaverse sorumlusu ve kurucusu Cathy Hackl, CoinDesk'e zincir üstü moda için dört ana pazar olduğunu söylüyor. Bunlar arasında Metaverse'te giymek için NFT'ler satın alan Web3 yerlisi tüketiciler, Fortnite ve Roblox gibi popüler platformlardaki oyuncular, bu varlıkları spekülasyon için satın alan dijital sanat koleksiyoncuları ve AR filtreleri ile dijital terzilikle ilgilenecek Instagram ve TikTok gibi platformların sosyal medya kullanıcıları yer alıyor.


Müşteri tabanlarını genişletmek ve bu teknolojilerin tam potansiyellerinden faydalanmak için meta veri havuzları arasındaki birlikte çalışabilirlik, hedef kitlelerini daha iyi benimsemeye yardımcı olmak isteyen içerik üreticilerin zihinlerinde her zaman ön planda olmalı.


Hackl, "[Metaverse platformları arasında] bir miktar birlikte çalışabilirlik var. Ancak bu büyük vaat henüz mevcut değil" diyor ve devam ediyor, “Sanal modayı sanal dünyalarda giymek isteyeceğiniz bir şey olarak görüyorsanız bu böyledir.”


Metaverse'de bulunmak için fiziksel modaya bakan birçok şirket ve marka ile bu etki, sokakta Decentraland'da olduğundan daha fazla hissedilebilir.


Hackl, "Şirketler deney yaparak sanal modanın fiziksel modayı da etkileyip etkilemediğini görmek istiyor" derken " Sokaktaki insanların üzerinde gördüğünüz kıyafetleri etkileyen nasıl bir kültür yaratılıyor?” diye soruyor.


Hackl kısa bir süre önce kendi Web3 moda markası Verseluxe'ü kurdu. İlk koleksiyonu tasarımcı Simone Faurschou ile yarattığı takı serisi Frillz oldu. Kullanıcılar, koleksiyonun fiziksel kolye ve bilekliklerindeki NFC çipini tarayarak zincirdeki bir dijital ikize erişebiliyor ve bu bir sonraki dijital moda topluluğuna katılmalarına yardımcı oluyor.


Web3 moda şirketi The Dematerialised'in kurucu ortağı Karinna Nobbs, CoinDesk metaverse modasının bir zamanlar Web3'ün öne çıkmasıyla birleşen iki ayrı dünya olan moda ve teknolojiyi erken benimseyenleri çektiğini söylüyor.


Nobbs, CoinDesk'e "Bunlar yaratıcı ekonomiler. Denemeye en açık alanlar" diyor.


“Dijital olarak giyilebilir ürünler, AR filtreleri ve yapay zekanın NFT'ler üzerinde artan etkisi dijital moda için birçok kullanım alanı ortaya çıkarırken daha fazla kullanıcıyı çekmenin anahtarı Web2 ve Web3 arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için fiziksel ürünlere dijital bileşenler eklemekle başlar” diyor Nobbs.


Nobbs, "Bu alana ilk kez gelen insanlar için, dijital bir muadili olan fiziksel bir moda ürünü satın almak çok daha fazla insanı alana getirecek çünkü kafalarını çok daha kolay kavrayabilecekler" diye konuşuyor.


Web3'ten “ayrılmak” 

Metaverse modası benimsendiği ilk günlerde farklı biçimler alırken alanın Web3'e özgü içerik oluşturucular ve topluluklar dışında ilgi görmesini engelleyen önemli sebepler var.


Dijital moda evi Red DAO'nun kurucu üyesi ve Web3 risk sermayesi şirketi FirstLight'ın genel müdürü Megan Kaspar, CoinDesk'e dijital moda pazarlarını genişletme girişiminde verdikleri en büyük mücadelenin blokzinciri teknolojisini geleneksel tüketiciler için erişilebilir kılmak olduğunu söylüyor.


Kaspar, "Web3 odaklı kripto kullanıcılarından oluşan büyük bir balonunuz var. Ancak bu bir balon ve bazen bir yankı odasına dönüşebiliyor. Ben tüm topluluğu tüm Web2 influencer’larını, yaratıcılarını ve tüketicilerini bir araya toplamaya davet ediyorum. İşte bu noktada benimseme gerçekleşecek. Bu, ancak bu insanlar cüzdan kullanmayı öğrendikleri zaman gerçekleşir” diyor.


Kapsar, moda ve kültür trendlerini belirlemeye yardımcı hedef gruplar arasında cüzdan kullanımı arttıkça dijital modaya talebin hızlı bir şekilde artacağını söylüyor. Kapsar’a göre Nike'ın sahip olduğu dijital moda evi RTFKT ve NFT influencer’ı Gmoney'nin moda markası 9dcc gibi alandaki markaların kendi yerel Web3 izleyicilerine ulaşmada başarılı. Bunun yanında, Amazon'un bir NFT pazarı kuracağını ve dijital moda evi UNXD'nin lüks tüketim markası Valentino ile ortaklık duyuruları NFT'lerin ve dijital modanın daha fazla benimsenmesine yardımcı olacağını düşünüyor.


Kaspar, "Bu girişimler, erişimimizi içinde yaşadığımız yankı odasının ötesine doğru genişletmeye yardımcı olacak" diyor.


Eylül ayında New York Moda Haftası'nın Nolcha Şovlarında metaverse moda markası Chain Guardians'ın ilk ürün tasarımları sergilendi. Tüketicilerin fiziksel dünyadan dijital dünyaya gelmelerine yardımcı olmak için NFC çiplerinden yararlanılıyor, dijital giyilebilir cihazların benimseneceği bir gelecek oluşuyor. Bu süreçte bu alandaki markalar da hedef kitlelerini oluşturabilmek için teknolojik boşlukları kapatma üzerine çalışıyorlar.


Daha Fazla Oku

    metaverseModaweb3

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ethereum Tabanlı Alan Adı Protokolü ENS Kendi Layer-2'sini Geliştirmeyi Planlıyor

28 Mayıs 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk