Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Metaverse Konserleri Milyonları Kendine Çekiyor

Metaverse konserlerini milyonlarca kişi izliyor. CoinDesk Türkiye'ye konuşan Musixen'in Kurucusu Çağrı Bozay, "Bunlar metaverse'ün ilk adımları" diyor.

10 Eylül 2022 12:17

Güncellenme: 11 Eylül 2022 15:19

Bir zamanlar sanatçıların canlı performansları sadece konserlere gidildiğinde izlenebiliyordu. Teknolojinin ilerlemesiyle bu durum değişti. Günümüzde sanatçıların hayranlarıyla buluşabilmeleri için bir konser organize edilmesine gerek yok. Artık internet üzerinden yapılan canlı performanslarla sanatçılar bir anda yüz binlerce kişiye ulaşabiliyor.


Aslında uzun zamandır var olan bir teknoloji olan metaverse, Facebook’un adını Meta’ya çevirmesinin ardından trend olmuştu. Metaverse, internet üzerinden yapılan canlı performansları da bir adım öteye taşıdı. Fiziki ortamda ulaşılması imkânsız izleyici rakamlarına ulaşıldı. Örneğin ünlü şarkıcı Ariana Grande’nin Fortnite oyun içi konseri 27,7 milyon kişi tarafından izlendi. Travis Scott’ın yine Fortnite’taki konserinin izleyici sayısı ise 12 milyonu geçti. Güney Koreli dünyaca ünlü müzik grubu Blackpink’in PUBG Mobile sanal ortamında yapılan konserini ise 15,7 milyon kişi izledi. Hatta MTV Müzik Ödülleri’ne bu yıl ‘En İyi Metaverse Performansı’ kategorisi eklendi ve ödülü bu yıl Blackpink kazandı.


Türkiye’de uygulama üzerinden canlı müzik performansları yayınlayan Musixen, 28 Ağustos’ta ilk kez bir hibrit konser düzenledi ve Oğuzhan Uğur’un konseri canlı olarak hem fiziki hem Musixen platformundan hem de Atlasspace metaverse’ünden izlenebildi. Konserin metaverse ve Musixen platformunda yani dijital tarafta 20 binin üzerinde izleyici vardı. Bu izleyiciler istedikleri zaman her iki platforma da geçiş yapabildiler.


CoinDesk Türkiye’ye konuşan Musixen Kurucusu Çağrı Bozay, hikâyelerinin aslında pandeminin hemen öncesinde başladığını anlatıyor. Bozay, “22 yıl kurumsal şirketlerde çalıştım ama içimde her zaman bir girişimcilik ruhu vardı. O dönemde yavaş yavaş uzaktan ve freelance çalışanların sayısı artmaya başlamış ve GIG ekonomisi doğmuştu. Ben de bu yönde bir girişim kurmak istiyordum” diyor. Bozay, bunun üzerine son yıllarda hızla gelişen canlı-stream sektörü üzerine yoğunlaşmaya karar vermiş. Ayrıca müzik sektöründe bir girişim kurmak istiyormuş. İstatistiklere göre amatör sanatçıların gelirlerinin yüzde 70’inin canlı performanslardan geldiğini belirten Bozay, bu nedenle bu iki alanı birleştirmeye karar verdiğini söylüyor. Musixen’in doğuşu işte bu şekilde olmuş.


Musixen Kurucusu Çağrı Bozay 


Platform 2020 yılının başında faaliyete geçtikten hemen sonra pandemi başlamış. Yani platformun aktif olması müzisyenler dâhil herkesin eve kapanmak zorunda kaldıkları bir döneme denk gelmiş. Tabii bu durum Musixen’e ihtiyacı ve talebi çok artırmış. Musixen’de müzisyenler platforma üye oluyor ve canlı performanslar sergiliyor. Bu sayede gelir elde ediyorlar ve daha da önemlisi performansları canlı olarak dünyanın her tarafından izlenebiliyor. Bunun yanında platform aracılığıyla sanatçılar ve izleyiciler interaktif de katlım gösterebiliyor. Örneğin uygulamayı kullanarak sanatçıdan şarkı talep edilebiliyor. Bunun yanında sanatçıya şampanya, tabak kırma, gül dökme emojileri de gönderilebiliyor.


Uygulama şu ana kadar yaklaşık 2 milyon kez indirilmiş durumda. Aktif kullanıcı sayısı ise aylık 400 bin kişi. Bugüne kadar 1 milyona yakın performans saati üretilmiş. Uygulamayı indirmek ücretsiz. Ancak uygulama içinde ‘elmas’ denilen bir para birimi bulunuyor. Şampanya yollama, tabak kırma gibi eylemler bu elmaslar sayesinde yapılıyor. Yani bunları yapabilmek içlin elmas satın almak gerekiyor. Bunun yanında, platformda biletli konserler veya kişiye özel içerikler de var. Örneğin, bir sanatçıdan bir sevdiğinize hediye olarak istediğiniz bir şarkıyı söylemesini isteyebiliyorsunuz. Bu içerikler de elmaslar harcanarak satın alınabiliyor. Bir elmasın değeri yaklaşık 1 TL. Kaç elmas gerektiği ise içeriğe göre değişiyor.


Musixen faliyete geçtikten sonra yatırımcıların ilgisini de bir hayli çekmiş. Bu yatırımlardan ilkini Silikon Vadisi’nin önemli fonlarından Plug and Play yapmış. Şirket bir buçuk yıl içinde iki turda toplam 3 milyon dolarlık yatırım almış.


“Sanatçılara Eşit Bir Ortam Yaratıyoruz”

Bozay metaverse teriminin henüz bu denli yaygınlaşmadığı bir dönemde insanların avatarlarıyla sokaklarda dolaştığı ve sanatçıların afişlerini görebildiği bir sanal gerçeklik dünyası yaratmayı planladıklarını söylüyor. Bozay, “Biz aslında tüm sanatçıların belli bir yere gelme şansı olmalı diyoruz. Herkes için eşit bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Biz sanatçıların Musixen sayesinde globale açılmalarını ve kendi performanslarıyla bir yere gelmelerini istiyoruz” diyor.


Günümüzde artık insanların sadece kendilerine sunulanla yetinmek zorunda olmadığını vurgulayan Bozay, “İnternetten önce insanlar sadece belli kişiler tarafından öne sürülen sanatçıları dinlemek durumundalardı. Artık kime sorsan farklı bir kişiyi dinliyor. Herkes aynı müzisyenleri dinlemek zorunda değil. Ayrıca günümüzde sanatçılar kendilerini daha rahat gösterebilirler” diyor. Bozay'ın bu sözlerine en iyi örneklerinden biri Justin Bieber. Bugün pek çok ülkede milyonlarca hayranı bulunan Bieber, Youtube’a yüklediği videolar sayesinde keşfedilmişti.


“Metaverse İlk Adımlarını Atıyor”

Bozay, metaverse’ün bugün henüz ilk adımlarını attığını ancak gelecekte çok daha fazla hayatımızın içinde olacağını belirtiyor. Musixen de aslında bunun tam ortasında konumlanıyor. Bozay, insanların evinden çıkmadan metaverse’e girip avatarlarıyla eğlenmeye gideceklerini söylüyor. Öte yandan, online platformların açık havada yapılan konserlerin yerini tabii ki tutamayacağını, sevdikleriyle bir arada eğlenmenin tadının çok başka olduğunu da vurgulayan Bozay, “Ancak bu konserler her gün olmuyor. Ayrıca bu konserlere herkes gidemiyor. Örneğin, engelli vatandaşlar bu konserlere gidemiyor. Biz bu konserlerin frekansını artırıyoruz. Herkese ulaşabilir hale getiriyoruz” diyor.


Musixen’in bundan sonraki hedefi dünyaca ünlü müzisyenlerin metaverse ve Musixen platformu üzerinden konser vermelerini sağlamak. Şu an için netleşen bir konser yok ancak Gipsy Kings ve Rick Martin gibi yıldızlarla temasa geçmişler. Şirket Azerbaycan, Nijerya, Dubai, Hindistan, Almanya, Belçika, Hollanda pazarlarında da faaliyet gösterdiğinden dolayı platformda binin üzerinde yabancı amatör müzisyen de var. Musxien yakın zamanda Latin Amerika ülkelerine de açılmayı planlıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Ekimden Bu Yana En Yüksek Tek Günlük Kazancı Kaydetti

29 Şubat 2024 10:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk