Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Metaplanet, Japonya'nın Borçları Sebebiyle Bitcoin'i Rezerv Varlık Olarak Benimsedi

En büyük beş küresel rezerv para biriminden biri olan yen, Japonya'nın mali tedbirsizliğinin yükünü taşıyor.

13 Mayıs 2024 11:46

Güncellenme: 13 Mayıs 2024 12:36

Tokyo'da listelenen Metaplanet, Japonya'nın borç yüküne ve bunun sonucunda yen’deki volatiliteye karşı bir önlem olarak bitcoin'i (BTC) stratejik bir rezerv varlığı olarak benimsedi.


Bitcointreasuries.net verilerine göre Metaplanet, birkaç milyar dolar değerinde bitcoin sahibi olan MicroStrategy'nin (MSTR) izlediği stratejiyi izleyerek nisan ayından bu yana 117,7 BTC (7,19 milyon dolar) satın aldı. Erken aşamadaki bir yatırım şirketi olan Metaplanet, Web3'e dair yatırımlarından uzaklaştı ve artık yalnızca bitcoin'e odaklanıyor.


Uluslararası Para Fonu tarafından izlenen verilere göre, Japonya'nın brüt borcu ile gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) arasındaki oran şu anda gelişmiş ülkeler arasında en yüksek oran olan %254'ü aşıyor. ABD borcunun GSYİH'ye oranı %123'ü aştı.


Nispeten daha yüksek borç, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) Federal Rezerv (Fed) ve diğer büyük merkez bankalarıyla birlikte faiz oranlarını yükseltmesini engelledi. Daha yüksek faiz oranları, borcun ödenme maliyetini artırarak mali sorunları daha da karmaşık hale getirir.


Fed, 2022'nin başından bu yana faizleri %5'in üzerine çıkarırken, Japonya'daki gösterge borçlanma maliyeti sıfıra yakın olmaya devam ediyor. Bu nedenle, ilk beş küresel rezerv para biriminden biri olan yen keskin bir şekilde değer kaybetti. Faiz oranı farklılıkları, itibari para birimi döviz kurlarını büyük ölçüde etkiliyor.


TradingView'den alınan veriler, Japon yeninin 2021'in başından bu yana ABD doları karşısında %50 değer kaybettiğini gösteriyor. Yen kısa süre önce ABD doları başına 155'i geçerek 34 yılın en düşük seviyesine geriledi.


Metaplanet, gelişmelere dair şu açıklamalarda bulundu: “Yen zayıflamaya devam ettikçe, bitcoin geleneksel fiat para birimlerine karşı değer kazanmaya devam eden ve devam edebilecek bir değer deposu sunuyor. BOJ'un döviz piyasalarına müdahale ederken oranları düşük tutma stratejisi "sürdürülemez bir parasal paradoksunu" temsil ediyor.”


Şirket, minimum düzeyde gerçekleşen vergilendirilebilir kazançlar sağlamak için bitcoin'i uzun vadede tutmayı ve fırsat oluştukça uzun vadeli yen yükümlülükleri ihraç ederek daha fazla bitcoin elde etmeyi planlıyor.


Daha Fazla Oku

    metaplanetJaponyaBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk