Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Maple Finance, Hazine Bonosu Havuzunu Başlattı

Maple'ın yeni borç verme havuzu; onaylı yatırımcılara, kripto firmalarına ve DAO hazinelerine, bir aylık ABD Hazine bonolarına yatırım yaparak ölü stabil coin’lerinden gelir elde etme imkânı sunuyor.

20 Nisan 2023 10:48

Güncellenme: 20 Nisan 2023 16:18

Blok zincir tabanlı borç verme protokolü Maple Finance, çarşamba günkü bir blog gönderisinde, bir aylık ABD Hazine bonolarına (T-bill) yatırım yapan yeni nakit yönetimi havuzuna yatırımcıları çağırmaya başladığını açıkladı.


Araç, yatırımcılardan bir aylık Hazine bonosu gelirinden stabil coin mevduatları kapsamında yüzde 0,5’lik bir yönetim ücreti talep ediyor. Şu anda, bir aylık bono oranı yaklaşık yüzde 3,7 ve bu da yatırımın yıllık yüzde 3,2 kazanç getireceği anlamına geliyor.


Maple'ın yeni teklifi, kripto yatırımcılarının geleneksel finansal (TradFi) varlıklara yatırım yaparak kazanç sağlama konusunda gitgide daha istekli hale gelmesiyle ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl dijital varlık firmalarında yaşanan sorunlarda ve iflaslarda görüldüğü üzere kriptoda borç verme bazı büyük riskleri de beraberinde getirirken, stabil coin’ler genellikle kullanıcıya kazanç sunmaz.


Bu sırada, merkez bankalarının enflasyonla mücadele için dünya çapında faiz oranlarını yükseltmesinin ardından geleneksel piyasalardaki kazançlar artış gösterdi. Pek çok blok zinciri protokolü, devlet tahvilleri gibi gerçek dünya varlıklarının (RWA) tokenize edilmiş versiyonlarını sunmaya başladı; bu da RWA'ları bu yıl kriptodaki en büyük trend’lerden biri haline getirdi.


Gönderiye göre havuz, yatırımcının stabil coin'lerini toplayan ve bunu havuzun tek borç alanı olan kripto hedge fonu Room40 Capital'e, hazine bonolarına yatırım yapması için borç veren özel amaçlı bir araç (SPV) olarak tasarlandı.


Havuz; onaylı yatırımcılara, kripto firmalarına ve merkeziyetsiz otonom organizasyonların (DAO) hazinelerine ölü stabil coin’lerinden düşük riskle kazanç elde etme fırsatı veriyor. ‘Düşük risk’in nedeni ise kısa dönem ABD hazinelerinin en güvenilir yatırımlardan biri olarak kabul edilmesidir.


Maple ve Room40, çekimlerden önce mevduatların kilitlenmesini gerektirmiyor; bu da havuzu, stabil coin’lerde tutulan paranın yönetimi için ideal seçenek yapıyor.


Özellikle, yalnızca ABD dışında bulunan işletmeler ve bireyler üç adımlı bir müşterini-tanı (KYC) kontrolünün ardından havuza erişebilir.


CoinDesk'in haberine göre, Maple CEO'su Sidney Powell'ın geçen hafta bir topluluk görüşmesinde yeni bir Hazine bonosu havuzunun yakında hayata geçeceğini söylemesiyle protokolün esas token'ı olan MPL’nin fiyatında artış yaşandı.


Daha Fazla Oku

    Maplestabil coinblok zincir

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk