Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Gerçek Dünya Varlıklarının Tokenizasyonu, Dijital Varlıkların Benimsemesi İçin Önemli"

Bank of America’nın raporuna göre, tokenize altın piyasası geçen ay 1 milyar doların üzerine çıktı.

14 Nisan 2023 14:06

Güncellenme: 14 Nisan 2023 16:07

Bank of America (BAC) Perşembe günü bir araştırma raporunda, tokenize altın piyasasının gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonunun hız kazanmasıyla geçtiğimiz ayda 1 milyar doların üzerine çıktığını bildirdi.


Tokenizasyon, değerli metaller gibi maddi varlıkların sahipliğini blok zincirine yükleme sürecidir ve işlemlerde herhangi bir geleneksel aracı bulunmadığından dolayı bu varlıkları gece gündüz alıp satma kolaylığı da sağlamaktadır.


Bank of America, emtialar, para birimleri ve hisse senetleri gibi gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonunu "dijital varlıkların benimsenmesinde önemli bir etken" olarak görüyor.


Tokenize altının çıkmasından önce, altın piyasasına girmek isteyen yatırımcılar borsa yatırım fonları (ETF'ler) ve vadeli işlemler satın alabilir; fiziksel altın sahibi olmak isteyenler de onu bayilerden satın alabilirdi. "Ancak bu yatırım araçlarının, maliyet ve likiditeye dair bazı sorunları beraberinde getireceği” de raporda değinilen konular arasında yer alıyor.


Analistler Alkesh Shah ve Andrew Moss, "Tokenize altın, fiziksel altına maruz kalma ve 7/24 gerçek zamanlı ödeme imkânı sağlarken; yönetim ücretleri, depolama ya da sigorta maliyeti barındırmaz” diye yazdı. En düşük yatırımın erişilebilirliği artırdığını ve "parçalara ayırmanın, fiziksel altın sahipliğinin ve değerinin daha önce mümkün olmayan şekilde transfer edilmesine olanak tanıdığını" da sözlerine ekledi.


Notta, değerli metali tokenize etmenin likiditeyi artırabileceği ve yatırımcılara portföylerini hızlı ve verimli bir şekilde yeniden dengeleme fırsatı vereceği ifade edildi.


Altın tedarik zincirinin tokenizasyonu, altının belli bir madenden ya da belli bir bölgeden geldiğine dair kanıta ihtiyaç duyan ESG odaklı yatırımcılar için yararlı olabileceği de rapora eklendi.


Daha Fazla Oku

    tokenizealtınlikiditedijital varlık

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk