Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kurumlar Kısa Vadeli Bitcoin Rallisine Şüpheyle Yaklaşıyor

Kısa vadeli satışlardaki yüksek zımni volatilite, yatırımcıların aşağı yönlü koruma için prim ödemeye istekli olduklarını gösteriyor.

17 Mayıs 2024 12:23

Güncellenme: 17 Mayıs 2024 14:23

İki gün önce yayımlanan olumlu ABD enflasyon verileri, bitcoin'in (BTC) uzun vadeli yükseliş yönelimine olan kurumsal inancı yeniden körüklese de, kısa vadeli bir fiyat geri çekilmesine ilişkin endişeler henüz hafiflemedi.


CF Benchmarks'ın yaygın olarak kurumsal faaliyetin barometresi olarak kabul edilen bir platform olan Chicago Ticaret Borsası'ndaki (CME) opsiyon ticareti verileri analizine göre, kısa vadeli bir ralli olasılığı pek yok.


CF Benchmark analizine göre, "Out-of-the-money (OTM) satımlar ve alımlar arasındaki zımni volatilite farkını temsil eden eğri, kısa vadeli opsiyonlarda daha da belirgin. Bu da yatırımcıların kısa vadeli aşağı yönlü riskler konusunda hâlâ temkinli olduklarını ve kendilerini korumak adına prim ödemeye istekli olduklarını gösteriyor."


CF Benchmarks, CF Bitcoin Volatilite Endeksi gibi Birleşik Krallık tarafından düzenlenen dijital varlık kıyaslama sağlayıcısıdır. CF Benchmarks ve CME ayrıca CME CF Bitcoin Referans Oranı ve CME CF-Ether Dolar Referans Oranı dahil olmak üzere kripto ile ilgili çeşitli referanslar sunar.Bitcoin opsiyonlarının zımni volatilitesinin üç boyutlu bir grafiği olan Volatility Surface, farklı deltalara veya bitcoin fiyatındaki değişikliklere duyarlılık derecelerine sahip kısa ve uzun vadeli bitcoin opsiyonları için zımni volatiliteyi gösterir. OTM opsiyonlarının deltası 0,5 ile 0 arasında değişir.


Görüldüğü üzere, TÜFE sonrası eğilim 20 ila 40 gün içinde sona erecek OTM satışlarına yönelik. Eğri, daha uzun vadeli opsiyonlara doğru ilerledikçe de yükseliş bahisleri lehine dönüyor.


Ayrıca grafik, artan kurumsal katılımın bir işareti olan uzun vadeli opsiyonlar için nispeten düz zımni volatilite seviyelerini gösteriyor.


CF Benchmarks’a göre, "Bu, artan kurumsal katılımın bir işareti olarak yorumlanabilir, çünkü bu yatırımcılar genellikle piyasa hakkında daha incelikli bir görüşe sahiptir ve aşırı duyarlılık dalgalanmalarına daha az eğilimlidirler."


Benzer bir uzun vadeli yükseliş eğilimi, küresel kripto opsiyon faaliyetinin %85'inden fazlasını oluşturan kripto para borsası Deribit'teki opsiyon ticaretinde de görülüyor. Bu yazının yazılması sırasında, Deribit'teki açık bitcoin opsiyon sözleşmelerinin dolar değeri 15,63 milyar dolar. CME opsiyonlarındaki açık pozisyon miktarı ise 417 milyon dolar.


CoinDesk verilerine göre bitcoin, şu anda haftalık %6,6'lık bir kazancı temsil eden 65.550 dolardan işlem görüyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinopsiyon ticareticf benchmarkcmeDeribit

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk