Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Piyasası için Üç Farklı Senaryo

BitMEX, 2023 yılında kripto piyasasını etkileyebilecek üç farklı senaryo oluşturdu. BitMEX CEO Vekili Stephan Lutz, senaryoları CoinDesk Türkiye için yorumladı.

20 Mart 2023 12:09

Güncellenme: 20 Mart 2023 15:20

Kripto para borsası BitMEX, 2023 yılında kripto piyasalarında gerçekleşmesi muhtemel üç senaryoyu kapsayan bir rapor oluşturdu.


Borsanın hazırladığı birinci senaryo en iyimseri. Bu senaryodaki hipoteze göre merkez bankaları faiz oranlarını arttırmayı bırakıp ekonomileri yeniden hareketlendirdiklerinde yatırıcımlar da daha büyük kazançlar elde edebilmek için daha riskli varlıklara yönelecekler.


Rapora göre faiz oranlarında indirime gidilmeye başlamasıyla birlikte önce hisse senetleri ardından da kripto paralar değer kazanmaya başlayacak. Bunun yanında, raporda kripto paraların dış etkilere hisse senetlerinde göre daha güçlü tepki verdiği vurgulanıyor. Ayrıca, kripto piyasalarında son birkaç aydır devam eden hızlı düşüşün bundan kaynaklı olduğu ve bunun aynı zamanda kripto piyasalarının daha hızlı toparlanacağı anlamına geldiği belirtiliyor.   


İkinci senaryoda 2023 yılında stagflasyon (enflasyon yüksek kalırken, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve işsizliğin artmaya devam etmesi durumu) olma ihtimali ele alınıyor. Böyle bir durumda muhtemelen merkez bankaları faiz oranlarını yükseltmeye devam edecekler. Yatırımcılar da kriptonun da aralarında olduğu riskli varlıklardan uzak durmayı tercih edecekler. Raporda dünya ekonomisinin bu noktaya gelmesi halinde Bitcoin’in değerinin 5.000 dolar civarına düşmesi gibi sürpriz senaryoların da oluşabileceği belirtiliyor. Öte yandan raporda, stagflasyonun oluşma ihtimalinin pek olmadığı, çünkü 2023 yılında enflasyonun büyük ihtimalle düşüş trendine gireceği belirtiliyor.


Üçüncü senaryoda ise yapılan inovasyonlarla birlikte kripto paranın kullanım alanların artması, regülasyonların netleşerek kullanıcıları koruma altına alınması gibi gelişmeler sebebiyle kripto varlıklar daha az riskli yatırımlara dönüşüyor. Bu durumda sektörün geçen yıl FTX’in çöküşü gibi sebeplerle sarsılmış olan imajı da düzeliyor. Dolayısıyla yatırımcıların güveni de yeniden sağlanıyor. Krizden çıkmayı başaran güçlü oyuncular sektörde yasal iş modelleri kurgularken merkeziyetsiz finansa ilgi artıyor.


Öte yandan rapora göre, Çin ve Rusya gibi ülkelerin doların domine ettiği global finansal sistemlerden uzaklaşma çabası da kriptonun lehine bir durum oluşturabilir.


BitMEX CEO Vekili Stephan Lutz, son haftalardaki gelişmelerin de ışığında rapor hakkında CoinDesk Türkiye’nin sorularını yanıtladı:


                                                                                  Stephan Lutz

Silicon Valley Bank’in batışının ardından Bitcoin ve diğer büyük kripto paralara yönelik bir ilgi artışı öngörüyor musunuz? Geleneksel piyasalarda oluşan periyodik krizlere yönelen tepkiler hem merkeziyetsiz finansın hem de kripto paraların benimsenmesini hızlandırabilir mi?


Evet, SVB'nin çöküşünün ardından başta Bitcoin olmak üzere teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri için artan bir ilgi görüldüğünü söyleyebiliriz. Artan bu ilginin büyük ölçüde iki özelliğe bağlı olduğuna inanıyoruz. İlki kripto para birimlerinin 24 saat mevcudiyeti ve kendi kendine gözetim niteliği. İkinci olarak da ABD Merkez Bankası FED'in faiz oranı ayarlamaları üzerindeki etkisi diyebiliriz. Olayla birlikte, hafta sonunda transferlerin, para çekme işlemlerinin ve alım-satım işlemlerinin 24 saat devam etmesinin kripto para piyasaları için bir avantaj olduğu görüldü. Geleneksel bankacılık sektöründe bankalar, aracı kurumlar ve borsalar kapalı durumdayken, kripto trader’ları zaman ve coğrafi kısıtlamalardan bağımsız olarak anlık likidite işlemlerinden yararlanabildi.


Öte yandan SVB olayını şöyle de yorumlayabiliriz: Hükümetler büyük ölçüde uzun vadeli olarak düşük tuttukları faiz oranlarını enflasyonu dizginlemek için ani ve dik bir şekilde artırdı. Şimdi de bu artışın neden olduğu baskı altındaki bankalara yardım etmek adına yeniden adım atmak durumundalar. Bu, bir döngüye girdiğimiz anlamına geliyor. Bu ortam, kredi portföyü sınırlı küçük ve orta ölçekli bankaların likidite sorunu yaşamasına neden oluyor. Bu yüzden yakın gelecekte merkez bankalarının faiz ayarlamalarına daha yumuşak tepki vermesini bekliyoruz.


Bu hafta Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerinde bir artış gördüğümüz için gelecekteki periyodik bankacılık krizine yanıt olarak geçici bir ticari ilgi bekliyoruz. Uzun vadede, teknolojik olarak gelişmiş bir sistemin, kurumlara duyulan güvenin ve temeldeki blokzinciri teknolojisinin hem merkezi olmayan finansın hem de kripto para birimlerinin benimsenmesini sağlayacağına inanıyoruz.


BitMEX’in birinci senaryosunun gerçekleşmesi için enflasyonda kayda değer bir düşüş gerekiyor. Ancak mevcut konjonktürde FED Başkanı Powell, enflasyondaki düşüşün yeterli seviyede olmadığını belirtmişti. Son iflas haberleri ve zayıf makroekonomik veriler ışığında birinci senaryonun gerçekleşme ihtimalini hâlâ yüksek buluyor musunuz?


İlk senaryonun gerçekleşme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bankacılık sektöründeki son gerginliğin ışığında FED'in ileriye dönük olarak muhtemelen faiz artırımına ara vererek veya faiz artırımını yavaşlatarak, yani 25 baz puanla daha sakin davranması gerektiğine inanıyoruz.


Beklentiler, raporumuzda belirtildiği gibi sektörün kötü yönetilen işletmelerden kurtulmasının sağlanmasıyla birlikte kripto varlıklara ilginin artacağı yönünde. ABD bankacılık sektöründeki son olaylar, dış şokların kalan yatırımcılar tarafından çok daha iyi emildiğini ve kripto paraları birkaç yıl öncesine göre daha güvenilir ve risk dengeli bir yatırım aracı haline getirdiğini gösteriyor.


Son haftalardaki iflas haberlerinin ardından zincirleme etkiler bekliyor musunuz? Bu kapsamda BitMEX’in hangi senaryoları daha olası gözüküyor?


Etkilenen mevduat sahiplerini korumak için devreye giren ABD Hazinesi ve FED'in hızlı yanıtıyla birlikte SVB'nin çöküşünün ardından ani ve büyük dalgalanma etkileri gözlemlemiyoruz. Bu, aynı zamanda bu tür olaylara ilişkin yükümlülüklerin hisse senedi sahiplerini korumaktan mudileri korumaya kaydığı anlamına geliyor. Dolayısıyla 2009'daki küresel mali krizinin ele alınışına kıyasla daha olumlu bir ilerleme olarak değerlendirilebilir.


Buna karşılık dijital varlıklar, kendi kendine yeten yapıları ve kullanım durumlarıyla genişleyen ölçeklenebilirlikleri nedeniyle zaman içinde doğası gereği daha az riskli varlıklar haline geldi. Bu nedenle raporumuzda yer alan birinci senaryodaki makroekonomik görünümün ve üçüncü senaryodaki risk varlığı iyileşmesinin geçtiğimiz hafta yaşanan iflaslardan sonra gerçekleşmesinin daha olası olduğunu düşünüyoruz.


Başta Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar dâhil olmak üzere, kripto varlıkların hisse senedi piyasalarıyla pozitif korelasyonunun devam etmesini öngörüyor musunuz?


Her iki alanda da önemli miktarda piyasa kapitalizasyonunun yanı sıra hükümetlerin hem kurumsal hem de bireysel traderlar için güvenli bir trading ortamı oluşturma çabaları nedeniyle kripto varlıklar ile borsalar arasında pozitif bir korelasyonun devam etmesini bekliyoruz. Yakın gelecekte kripto para piyasalarına sermaye girişinde yeni bir boğa sezonunun başlamasına sebep olabilecek derecede bir artış bekliyoruz.


Bitcoin ve Ether gibi büyük kripto para birimlerinin fiyatları yalnızca enflasyon ve para politikalarıyla ilgili artan endişelere göre hareket etmez. Aynı zamanda ağ etkisine dayalı kullanım durumlarına ve değerlerine göre de ölçülür. Geleneksel finans sektöründeki hisse senedi ihraç eden şirketlerle karşılaştırıldığında, kripto para piyasalarının orta ve uzun vadede hisse senedi piyasalarını geride bırakacağını öngörüyoruz.


Daha Fazla Oku

    BitMEXkripto piyasalarıBitcoinEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Deniz Türsen

Deniz Türsen, CoinDesk Türkiye'de Blockchain, Metaverse ve NFT faaliyetlerine ilişkin haberler ve röportajlar yapan editördür. Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Hürriyet İK ekinde ve Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde yönetim, insan kaynakları, istihdam üzerine röportajlar va haberler yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
CoinDesk 10 Yaşında: ICO Dönemi - Hata Neredeydi?

10 Haziran 2023 12:17

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk