Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Cüzdan Sağlayıcısı Ledger, Key-Recovery Hizmetini Erteledi

Ledger, kripto topluluğundan aldığı eleştiriler doğrultusunda tartışma yaratan güncellemeyi yayımlamadan önce Ledger Recover kodunu açık kaynaklı hale getirme sözü verdi.

24 Mayıs 2023 15:18

Güncellenme: 24 Mayıs 2023 15:42

Donanım cüzdanı sağlayıcısı Ledger, kripto topluluğundan gelen sert eleştirilerin ardından key-recovery (anahtar kurtarma) özelliğini erteleyeceğini açıkladı.


Ledger’ın CEO’su Pascal Gauthier, kullanıcılara gönderdikleri mektupta şirketin özelliğe ait kodları kullanıcılarla paylaşmadan özelliği tanıtmayacaklarını yazdı. Ayrıca şirket, konuyu tartışmak için EST saat dilimiyle salı günü 12.30’da Twitter Spaces’de buluşacak.


Geçtiğimiz hafta Ledger, kullanıcıların seed phrase’lerinin şifrelenmiş yedeklerini üç custodian ile saklamalarını sağlayacak Ledger Recover hizmetini duyurmuştu. Özellik sayesinde Ledger kullanıcıları seed phrase’lerini unutsalar veya kaybetseler bile özel anahtarlarını geri yükleyebilecekler. Ayrıca özellik, müşterini tanı (know-your-customer) doğrulaması gerektirecek.


Açıklama sonrasında ise Ledger, topluluk üyeleri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Eleştiriler çoğunlukla seed phrase’lerin kullanıcı haricinde herhangi biriyle paylaşılmasına yönelikti. Birçok kullanıcı Twitter, Reddit ve diğer platformlarda öfkelerini dile getirdi ve Ledger tarafından ihanete uğramış hissettiklerini belirttiler.


Eleştirilerin arasında custodian’ların hack’lenmesi, KYC sağlayıcılarında yaşanabilecek veri sızıntıları gibi endişeler de yer aldı. Bazıları da Recover özelliği açık kaynaklı olmadığından önerilen mekanizmayı denetlemenin bir yolu olmadığı belirtti.


Gelen yorumlar doğrultusunda Gauthier, şirketin büyük bir ders aldığını açıkladı. Şu anda Ledger kodlarının bazı kısımlarının açık kaynaklı olduğunu, yakında daha fazla kodun herkesle paylaşılacağını şöyle söyledi:


“Açık kaynak kullanımı yol haritasını hızlandırma kararı aldık. İşletim sisteminin temel bileşenlerinden başlayarak mümkün olduğunca çok Ledger işletim sistemini ve bu çalışma tamamlanana kadar piyasaya sürülmeyecek olan Ledger Recover'ı dahil edeceğiz.”


Daha Fazla Oku

    Ledgerkripto cüzdanıdonanım cüzdanı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Anna Baydakova

Anna blok zinciri projeleri ve düzenlemeler üzerine yazıyor ve özel ilgi alanı Doğu Avrupa ve Rusya. özellikle mahremiyet, siber suçlar, yaptırım politikaları ve sansür hakkında çalışmalarda bulunuyor. Anna eser miktarda BTC sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Manta Vakfı'nın 50 Milyon Dolarlık Hibe Programı EcoFund Başvurulara Açıldı

14 Haziran 2024 11:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk