Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

JPMorgan Anketi: “Kurumsal Yatırımcıların Yarısından Fazlası Kriptoya Yaklaşmıyor”

Bankanın 4.000'den fazla trader’la yaptığı anket, katılımcıların %78'inin kripto para ticareti yapmayı planlamadığını, %12'sinin ise önümüzdeki beş yıl içinde yapmayı planladığını ortaya koydu.

9 Şubat 2024 09:45

Güncellenme: 9 Şubat 2024 09:53

Bankacılık sektörünün dev ismi JPMorgan'ın anketi, kurumsal yatırımcıların %78'inin önümüzdeki beş yıl içinde kripto para ticareti yapmayı planlamadığını gösterdi. Ayrıca ankete katılanların yalnızca küçük bir kısmı blok zinciri/dağıtık defter teknolojisini (DLT) önümüzdeki üç yıl içinde ticaretin geleceğini şekillendirmede en etkili teknoloji olarak görüyor.


Banka, ticaret sektöründeki yeni trendleri ve öne çıkan konuları kapsayan 2024 e-Ticaret yıllık anketi için 4.000'den fazla kurumsal trader’la görüştü. Katılımcılar, önceki iki yıla kıyasla blok zinciri teknolojisi konusunda daha az hevesli görünüyor.


Önümüzdeki üç yıl içinde hangi teknolojilerin ticaret üzerinde en fazla etkiye sahip olacağı sorulduğunda, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi cevaplara hakim oldu. Katılımcıların %61'i yapay zeka ve makine öğreniminin en etkili olacağını söyledi ve bu oran geçen yıl %53'tü.İlginç bir şekilde, blok zinciri 2022'de %25 (yapay zeka ile aynı) ile daha etkili bir teknoloji olarak kabul edilmişti. Geçen yıl %12'ye düşen bu oran 2024 anketinde %7'ye geriledi.


Ancak yatırımcıların ilgisinin azalması büyük bir sürpriz değil. Dijital para birimi sektörü 2022'nin başlarında 2021'in inanılmaz boğa piyasasından yeni yeni çıkıyordu ve bu durum eninde sonunda sektörü ve fiyatları etkileyen çok sayıda iflas ve çöküşün ardından sert bir kripto kışına evrildi.


Bununla birlikte, ankette hafif de olsa olumlu değişim gösteren bir metrik var: Dijital para birimi sektöründeki aktif kurumsal trader sayısı. Katılımcıların %9’u kripto ticareti yaptığını bildirdi ve bu oran geçtiğimiz yıl %8’di. Trader’ların %12’si ise önümüzdeki beş yıl içerisinde kripto ticaretine yönelebileceklerini belirtti.


Bunun nedeni, kurumsal finans liderlerinin sektöre girişi ve kademeli bir toparlanmanın görülmesi olabilir. Ocak ayında kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularının onaylanmasıyla birlikte BlackRock, Fidelity ve WisdomTree gibi önemli isimler sektöre giriş yaptı. TradingView verilerine göre, bitcoin (BTC) fiyatı son 12 ayda yaklaşık %95 arttı.Banka dijital varlıklar sektöründe aktif olmasına rağmen, JPMorgan'ın CEO'su Jamie Dimon uzun süredir kriptoya karşı sesini yükseltiyor. Ocak ayında bitcoin'in "işe yaramayan bir evcil kaya" gibi olduğunu söyleyen Dimon, yatırımcılara “kripto para birimlerine yanaşmamalarını” önermişti.


Anket sonuçlarına göre, piyasaları etkileyen önemli makro gelişmeler arasında %27 ile enflasyon verileri, %20 ile ABD seçimleri ve %18 ile resesyon riski yer aldı.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtckriptoJPMorganyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk