Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Jack Dorsey'nin Kurduğu Block, Bir Bitcoin Madencilik Sistemi İnşa Ediyor

Firma, Nisan 2023'ten bu yana üzerinde çalıştığı üç nanometre madencilik çipinin geliştirilmesini de tamamladı.

24 Nisan 2024 18:01

Güncellenme: 24 Nisan 2024 18:36

Eski Twitter CEO'su Jack Dorsey tarafından kurulan ödeme şirketi Block, salı günü yaptığı açıklamada kripto madenciliği alanındaki yerini sağlamlaştırırken kendi bitcoin (BTC) madencilik sistemini kurduğunu söyledi.


Eskiden Square olarak bilinen firma, yayımladığı bir blog yazısında Nisan 2023'ten beri üzerinde çalıştığı üç nanometre madencilik çipinin geliştirilmesini tamamladığını söyledi. 


Buna ek olarak Block, topluluk üyeleriyle sektördeki sorunlu noktalar hakkında tartıştıktan sonra sistem tasarımını da içerecek bir bitcoin madenciliği sistemi geliştirmeye karar verdiğini söyledi:


"Madencilik operatörlerinin karşılaştığı zorlukları belirlemek için birçok bitcoin madencisiyle konuşmak için epey zaman harcadık. Bu içgörülere dayanarak ve madencilerin merkeziyetsizliğini destekleme hedefimiz doğrultusunda, hem bağımsız bir madencilik çipi hem de kendi tasarımımız olan bir madencilik sistemi sunmayı planlıyoruz."


CoinShares'in tahminlerine göre, Pekin merkezli madencilik şirketi Bitmain'in pazarın yaklaşık %60'ını kontrol etmesiyle bitcoin madenciliği endüstrisine yalnızca birkaç oyuncu hakim.


CoinShares'in araştırma başkanı James Butterfill: "Birkaç ciddi rakip var, bu da önemli bir sıkıntıya işaret ediyor"


Butterfill, son yıllarda bitcoin talebinin artmasıyla çip verimliliğinin hızla artmasına rağmen, 20 Nisan'da yeni bitcoin ihracını %50 oranında azaltan yarılanma etkinliğinin, madencilik hızının yanı sıra daha düşük maliyetler için daha da fazla önem kazandığını ve güvenilirliği artırdığını söyledi.


Daha Fazla Oku

    jack dorseyblockBitcoin madenciliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk