Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Goldman Sachs, BlackRock ve Grayscale Aracılığıyla Bitcoin ETF Rolü Üstlenmek İstiyor

Duruma aşina olan kişilere göre, şirket SEC'in onaylaması halinde BlackRock ve Grayscale'in bitcoin ETF'leri için "yetkili katılımcı" olma konusunda kilit rol oynamak adına görüşmelerde bulunuyor.

4 Ocak 2024 09:48

Güncellenme: 4 Ocak 2024 10:28

Yüksek profilli Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs, BlackRock ve Grayscale'in ABD'de tanıtmak istediği bitcoin ETF'leri için kilit bir rol oynayacak gibi görünüyor.


İsminin açıklanmasını istemeyen kişilere göre şirket, borsada işlem gören fonlar için yetkili bir katılımcı (AP) olmak için görüşmelerde bulunuyor. Ürünlerin dayanak varlıklarıyla birlikte işlem görmesini sağlamak için ETF hisseleri oluşturmayı ve kullanmayı içeren bu girişim, multi-trilyon dolarlık ETF endüstrisindeki en önemli işlerden biri olma potansiyeline sahip.Şimdi Goldman Sachs da elzem bir rol üstlenmek üzere diğer finans devlerine katılmayı hedefliyor. Geçtiğimiz hafta JPMorgan Chase, Jane Street ve Cantor Fitzgerald'ın, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun ABD'de bitcoin ETF'leri sunma iznini isteyen bir düzine şirketten bazılarıyla birlikte AP işini üstleneceği açıklanmıştı.


Daha birçok ismin öne çıkması beklense de şimdiye kadar açıklamaya yapanlar ABD finansının en büyük firmaları arasında yer alıyor. Bazı kaynaklar, her bitcoin ETF'sinin nihayetinde 5 ila 10 AP'ye sahip olmasını beklediklerini söylüyor.


TradFi Adaptasyonu

Geleneksel olarak kripto para birimleriyle doğrudan uğraşmaktan kaçınan büyük ABD bankaları, SEC onayını kazanmanın gerekli bir parçası olarak görülen hisse destekli bitcoin'i işlemek için nakit tabanlı bir mekanizmanın benimsenmesi sayesinde merakla beklenen bitcoin ETF gelişmesinde önemli adımlar attı.


Goldman Sachs'ın ortak olmak istediği firmalar ise sektör liderleri diyebiliriz. BlackRock dünyanın en büyük varlık yöneticisiyken, Grayscale en büyük bitcoin yatırım aracı olan 26 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust'ı yönetiyor. Grayscale, tröst olarak yapılandırılan ürününü ticareti daha kolay bir ETF’ye dönüştürme yolunda çalışıyor.Bitcoin tröstünü ETF’ye dönüştürme üzerine SEC’e karşı dönüm noktası niteliğindeki mahkemeyi kazanan Grayscale, geçtiğimiz yıl Jane Street ve Virtu Financial’ı AP adayları olarak göstermişti.


Goldman Sachs, CoinDesk’in yorum talebine henüz yanıt vermedi. BlackRock ve Grayscale ise yorum yapmayı reddetti.


Daha Fazla Oku

    goldman sachsblackrockbitcoin etfTradFiGrayscale

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk