Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Fortress Trust Kimlik Avı Saldırısı 15 Milyon Dolara Mâl Oldu

CoinDesk, Fortress’ın suçladığı satıcı firmaya ulaştı.

14 Eylül 2023 10:51

Güncellenme: 14 Eylül 2023 11:50

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Fortress Trust saldırısında 15 milyon dolara yakın varlık çalındı. Şirket, saldırının isimsiz bir üçüncü taraf satıcı dolayısıyla gerçekleştiğini iddia etti.


CoinDesk, bir kimlik avı saldırısına uğradığını kabul eden bu satıcıyı buldu. Ancak hikaye tek bir tarafın hatasından çok daha fazlası olabilir.


San Francisco merkezli Retool, Fortress müşterilerinin fonlarına erişmeleri için gereken portalı geliştirdi.


Konuya hakim kişilerin bildirdiğine göre, Fortress’ın Ripple’a satışını tetikleyen hırsızlık, bir kimlik avı saldırısı sonucunda meydana geldi.


CoinDesk’in yorum için ulaştığı Retool, çarşamba günü yayımlanan blog yazısına yönlendirdi. Fortress’ın adı geçmeyen bu yazıda 27 müşterinin bir kimlik avı saldırısı sonucu nasıl “hesaplarına erişemedikleri” detaylı bir şekilde açıklanıyor.


Yazıda Retool’un kullanıcıları “güvende kalmaları için” gerekli yazılım ayarlarını yapmaya teşvik ettiği ve bu tavsiyeye uyan kripto müşterilerinin çoğunlukta olduğu bildiriliyor:


“Tek bir on-premise (yerinde) Retool müşterisinin bile etkilenmediğini açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz. ‘Sıfır güven’ ortamında çalışan on-premise Retool, bulut teknolojisine güvenmiyor ve buluttan herhangi bir veri kullanmıyor. Bu da herhangi bir saldırganın Retool bulutuna erişimi olsa bile müşterileri etkileyemeyeceği anlamına geliyor. Müşterilerimizin büyük çoğunluğunun on-premise Retool kullandığını belirtmek isteriz.”


Hırsızlık, birleşmeler ve satın alımları (M&A) hızlandırdı

Fortress, güvenlik saldırısını 7 Eylül’de bildirdi ancak iddiasına göre bulut araçlarını tehlikeye atan “üçüncü tarafı” açıklamadı. Nevada tröst şirketi de herhangi bir fon kaybı yaşamadığını belirtti.


Ertesi gün, Fortress yatırımcılarından Ripple, şirketi tamamen satın almaya yönelik niyet mektubunu yayımladı.


Şirketler hırsızlık gerçekleşmeden önce devralma görüşmelerine başlamıştı ancak olay durumu hızlandırmış görünüyor.


Ripple’ın sözcüsü şunları söyledi: “Saldırının ardından bir önceki hafta başlayan devralma süreci hızlandı. Bu fırsatın uzun vadede Ripple için mantıklı bir karar olduğuna inanıyoruz. Neyse ki Ripple hızlı bir şekilde devreye girdi ve Fortress’ın teknolojisinde veya sistemlerinde herhangi bir ihlal yaşanmadı.”


Fortune, hırsızlık boyutunun 12 ila 15 milyon dolar arasında olduğunu bildirdi.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    RippleXRPfortress trusthackhırsızlık

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk