Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

FalconX, İlk Tam Teşekküllü Kripto Türevleri Alım Satımcısı Olarak Nabız Ölçüyor

Şirketin CEO'su diğerlerinin de kendilerini takip edeceğine inanıyor.

27 Nisan 2022 17:41

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:42

FalconX bu ay resmi olarak ABD'de bir swap satıcısı olarak kaydolduğunda ABD pazarına giren türünün ilk kripto girişim örneği oldu. CEO Raghu Yarlagadda, adı geçen pazarın "devasa olmasına rağmen yetersiz hizmet alan" bir pazara olduğuna yürekten inanıyor. Bu pazarda ilk olmanın getirdiği avantajlara rağmen, rakiplerinin de katılmasını umduğunu söylüyor.


Yarlagadda bir röportajında "Talep çok büyük, Umarım diğer oyuncular da gelir, çünkü sektör için doğru olan bu." diyor.


Kuruluşundan beri kripto işlemleri yapan bir işletmenin Ulusal Vadeli İşlemler Birliği'ne –ve doğal olarak aynı şekilde Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) gözetimine de– kayıtlı bir aracı kurum olarak ülkeye gelişi, kripto paranın yaygınlaştırılmasında önemli bir aşamaya işaret edebilir. Ancak yakın zamanda Anchorage Digital'in federal olarak onaylanmış bir bankacılık sözleşmesine sahip ilk kripto şirketi olarak gösterilmesinde olduğu gibi; bu şirketlerin yetersiz kalmaları durumunda da yine ilk oldukları için düzenleyici yaptırımlara karşı eşsiz baskı ve kırılganlıklar da beraberinde geliyor.


FalconX, müşterilerin belirli koşullar altında bir varlık almak veya satmak için birbirleriyle anlaşma yaptıkları kripto türevlerine/sözleşmelerine müşteri erişimi vermek isteyen koruma fonları ve diğer finans firmaları gibi sadece kurumsal müşterilere hizmet veren finansal bir toptancı gibi düşünülebilir. Bir swap satıcısı olarak FalconX, türev ürünleri almak veya satmak isteyen müşterilere hizmet sunmak üzere Goldman Sachs (GS) ve JPMorgan Chase (JPM) gibi büyük Wall Street bankalarının saflarına katılabilir. Goldman Sachs, geçen yılın başlarındaki kripto para akınında bitcoin (BTC) vadeli işlem teklifi sunmaya başlamıştı. 


Kripto türevleri, geleneksel finans sektörü vadeli işlemlerine ve CFTC tarafından denetlenen satın alma/satma haklarına (options) çok benzer. Ancak Yarlagadda, kurumsal müşterilerin tezgâh üstü (OTC) türevlere olan ihtiyaçlarının ara bulucular tarafından karşılamasını beklediğini söyledi.


Yarlagadda, mevcut kripto türevleri piyasası için "Kurumların önemli bir kısmı ABD'de olmasına rağmen vadeli işlemlerin yüzde doksan dokuzu ABD dışında" diyor. "Bu kurumlar çok fazla risk alıyor, çünkü bu dış kuruluşlar, ABD’deki kadar girift mevzuatlara tabi değiller."


İki yıl kadar önce, Kaliforniya merkezli San Mateo şirketinin müşterilerinin büyük çoğunluğu kripto para işletmelerinden oluşuyordu. Ama şu andakilerin çoğu aslen kripto işi yapmıyor diyor. Ana akım finans şirketleri, diğer şeylerin de yanı sıra, daha yüksek getirili yatırımlar için bitmek bilmeyen bir arayışla bu işlere kapıldılar.


Yarlagadda, "Birçok geleneksel kuruluş FalconX'a geliyor" dedi.


ABD'deki bir swap satıcısı, yılda en az 8 milyar dolarlık sözleşmeyle işlem yaptığında kayıt yaptırmak zorunda. Yarlagadda, talebin bu eşiği çok aşacağını ve şirketin tipik kripto sözleşmelerinin nasıl görünmesi gerektiğini belirlemek üzere sektörün küresel ticaret grubu, Uluslararası Swap ve Türev Ürünler Vakfı ile birlikte çalıştığını söyledi.


ISDA CEO'su Scott O'Malia geçen ay yaptığı açıklamada, "Önceliğimiz, hali hazırda işlem gören ürünler için nakit olarak yerleştirilmiş vadeli işlemler ve bitcoin ve ethere [ETH] atıfta bulunan seçenekler gibi standart şartlar geliştirmektir" dedi, ve kuruluşunun zincirleme akıllı sözleşmeler için şablonlar oluşturmaya çalıştığını da sözlerine ekledi. Dernek olarak "en yeni kripto varlık üyelerimiz de dahil olmak üzere" piyasadaki oyuncularla çalıştıklarını ve müdahil olmak isteyen diğer piyasa katılımcılarını da iletişime geçmeye teşvik ettiklerini söyledi. 


Cornell Hukuk Fakültesi'nde türevler politikası öğreten Profesör Dan Awrey: "kripto piyasalarına özgü şiddetli oynaklık ve diğer komplikasyonların teorik olarak sağlam marj gereksinimleri ve risk yönetimi ile ele alınabileceğini" söyledi. Yine de, "daha az karşı tarafa sahip ve yüksek oranda ilişkili piyasa risklerine maruz kalan küçük firmaların, nihayetinde görevdeki birçok firmadan daha yüksek temerrüt riski altında olduğunu" ekledi.


Ayrıca, dağıtık defter teknolojisiyle işlem yapan ve hesaplaşan satıcılar, "diğer şeylerin yanı sıra, sıkıntı zamanlarında karşı tarafın esnekliğini sınırlayabilecek kahinlere ve teknolojik olarak kablolu marj gereksinimlerine güvenmekten kaynaklanan benzersiz operasyonel ve siber güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalabilir" dedi.


FalconX, satıcı kaydı ile birlikte gelecek açıklamalar, denetimler ve incelemeler için kendini hazırlıyor. Yarlagadda, önümüzdeki iki çeyrek boyunca şirketin "bu altyapıyı inşa etmeye devam etmek için" sıkı bir şekilde çalışacağını söyledi.


Ayrıca, CFTC'nin FTX.US'tan gelen ve şirketin müşterilerinin marj destekli türevlerini doğrudan temizlemesini sağlayacak bir başvuruyu onaylayıp onaylamama konusundaki nihai kararı da sektör tarafından yakından izleniyor. Ajansın, fikri tartışmak üzere gelecek ay bir yuvarlak masa toplantısı yapacağı söyleniyor ve plana aşina bir kişiye göre bu halka açık tartışmanın 25 Mayıs'ta gerçekleştirilmesine karar verilmiş durumda.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk