Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Curve Finance Saldırısı Sonucu 100 Milyon Dolar Değerinde Kripto Tehlikede

Borsa sisteminde oluşan açık sebebiyle 100 milyon dolar değerinde kripto para risk altında olabilir.

31 Temmuz 2023 11:25

Güncellenme: 31 Temmuz 2023 11:56

Ethereum’un merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde yer alan stabilcoin borsası Curve, saldırıya uğradıklarını bildirdi.Yüz milyonlarca dolar değerindeki kripto para birimi, Curve sistemini çalıştırmak için kullanılan Vyper adlı programlama dilindeki "tekrar girme" (re-entrancy) hatası sebebiyle riske girdi. Hacker'lar şu ana kadar platformda yer alan ve birçok farklı DeFi hizmetinde fiyatlandırma ve likidite sağlama amacıyla kullanılan birkaç stabilcoin havuzunu boşalttı.


Vyper programlama dilini kullanan diğer projeler de aynı güvenlik açığından etkilenebilir.


Yazının yazılması sırasında saldırı sonucunda Curve’den ne kadar para çalındığı belli değil ancak blok zinciri denetim firması olan BlockSec, Twitter’da yayımladığı analizle toplam zararın 42 milyon doların üzerinde olduğunu tahmin ediyor.Ekip üyesi mimaklas, Discord duyurusunda, projenin 232 farklı havuz işlettiğini ancak yalnızca Vyper 0.2.15, 0.2.16 ve 0.3.0 sürümlerini kullanan havuzların risk altında olduğunu söylüyor.


Ayrıca mimaklas, "etkilenen tüm havuzların boşaltıldığını veya beyaz şapkalılar tarafından hack'lendiğini ve ekiplerin durum üzerine birlikte çalıştığını" belirtiyor.


Saldırı, Curve DAO’nun yerel token’ı CRV’yi oldukça olumsuz etkilemiş görünüyor. Token son 24 saatte yüzde 13 değer kaybıyla 0,64 dolardan işlem görüyor. Bu fiyat hareketi, Curve'ün Aave'deki 70 milyon dolarlık kredi pozisyonunda olası bir tasfiye riskini de beraberinde getiriyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Curvecurve financeEthereumdefi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Arbitrum Trader'ları Artık Geçici Kayıplardan Korunabilecek

20 Eylül 2023 16:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk