Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Coinbase, Circle Hissesi Almasının Ardından USDC’ye 6 Yeni Blok Zinciri Desteği Eklendi

Circle ve Coinbase tarafından ortak yönetilen Centre Konsorsiyumu kapatılıyor.

22 Ağustos 2023 10:55

Güncellenme: 22 Ağustos 2023 12:06

Kripto para borsası Coinbase (COIN), Circle Internet Financial’dan azınlık hissesi aldı. Şirketler, dünyanın en büyük ikinci stabilcoin’i USD Coin’in (USDC) ihraç edilmesini sağlayan Centre Konsorsiyum’unu kapatıyor.


Circle, USDC’nin ihracını ve yönetimini tamamen şirket içinde sağlayacak.


Ayrıca, altı blok zinciri daha USDC desteği kazanacak ve desteklenen toplam blok zinciri sayısı 15 olacak.


Şirketler, Coinbase’in ne kadarlık bir pay aldığını açıklamadı ancak konu üzerinde yetkin bir kişi, Coinbase’in peşin bir ödeme yapmadığını söyledi.


Coinbase ve Circle, 6 blok zincirini de henüz bildirmedi. (Eylül ayında Circle, 2023'te Polkadot, Near, Optimism ve Cosmos'u eklemeyi planladığını açıklamıştı. Coinbase’in Base blok zincirini başlatması daha sonra oldu.)


Son zamanlarda dolar sabitli stabilcoin’ler dünyasında önemli gelişmeler yaşandı. Fintech devi PayPal, Paxos ile birlikte PYUSD token’ını duyurdu ve böylece, Tether’in USDT’si ile Circle’ın USDC’sine dişli bir rakip çıktı.


Coinbase’in kıdemli ürün yöneticisi Phil McDonnell, açıklamasında USDC’nin geleceğinin kripto ticaretinin çok ötesinde olduğunu ve stabilcoin’in kullanım alanlarının döviz, sınır ötesi fon transferleri, finansal erişim gibi birçok alana yayıldığını söyledi. PayPal ile rekabet konusunda ise yorumsuz kaldı.


PayPal’ın PYUSD’si “pastayı büyütüyor”

McDonnell, CoinDesk ile yaptığı röportajda “PayPal’ın pastayı büyüttüğüne gerçekten inanıyorum. Kripto, genel finans dünyasına kıyasla oldukça küçük. Durum böyle olunca kullanıcıların PayPal ya da başka bir kapı aracılığıyla sektöre girmeleri bizim işimize gelir” dedi.


Circle’ın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı Dante Disparte, stabilcoin düzenlemelerinin erken aşamalarda kalmaya devam ettiğini ancak son zamanlarda netlik kırıntıları görüldüğünü belirtti. Örneğin, ABD Temsilciler Meclisi’nde kilit rol oynayan komitelerin desteklediği “Clarity for Payment Stablecoins Act of 2023” tasarısı oldukça önemli bir gelişme. Ayrıca Disparte, Circle’ın yakın zamanda Singapur’dan lisans almasına da dikkat çekti.


Disparte şöyle söyledi: “Centre Konsorsiyum’unu emekli edebileceğimiz bir konumda olmamızın yanı sıra bunu yapmamız patent açısından da mantıklı oluyor. PayPal gibi büyük şirketler de oyuna girmeye başladı ve benimsediğimiz organizasyon yapısını terk etmek için yeterli netlik sağlandı.”


Circle, geçtiğimiz sene yaptığı hisse satışları sırasında BlackRock ve Fidelity Investments da dahil olmak üzere önemli bir gruptan 400 milyon dolar toplamıştı.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    StabilcoinCircleUSDCCoinbasepaypal

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk