Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BUSD’un Sirkülasyondaki Arzı 2 Milyar Dolar Azaldı

Kripto borsası Binance'in BUSD stabil coin'inin dolaşımdaki arzı 15.4 milyar dolara geriledi.

26 Ocak 2023 10:17

Güncellenme: 26 Ocak 2023 11:10

Kripto borsası Binance'in BUSD stabil coin'i, bu ayın başlarında ortaya çıkan kötü yönetim sorunları ve diğer olaylar nedeniyle son zamanlardaki düşüşüne devam ediyor.


Kripto para fiyat takipçisi CoinGecko’nun verilerine göre BUSD’un dolaşımdaki arzı, geçen hafta 1 milyar dolar ve bu ay toplamda 2 milyar dolar düşerek 15.4 milyar dolara geriledi. Bu rakam, Aralık başında kullanıcıların Binance’in rezervleriyle ilgili bir raporu çarpıttığı konusunda endişelenip borsadaki paralarını çekmeye başladıklarında 22 milyar dolardı.


Bu son zamanlardaki düşüşler ise borsanın Binance-peg tokens olarak bilinen wrapped token türevleri hakkında yapılan hatalara ilişkin raporlardan sonra başladı.


Blokzinciri araştırma şirketi ChainArgos, bu ayın başında Binance-peg BUSD’un 2020 ve 2021 yıllarında her zaman rezervlerle desteklenmediğini ortaya çıkarmıştı. Binance bu ihlali kabul etti ve bu drumu düzelttiğini açıkladı. Bu hafta ise Bloomberg’de borsanın müşteri fonlarını Binance-peg token’larıyla karıştırdığına dair bir haber çıktı.


Öte yandan, Binance’in bankacılık ortağı Signature Bank, 1 Şubat’tan itibaren 100.000 dolardan az transferler için SWIFT bankalararası mesajlaşma sisteminin kullanımını durdurma kararı aldı. Bu da bireysel trader’lar için kötü bir darbe oldu.


Tüm bunlar BUSD’un rakip stabil coin’lerin gerisine düşmesine neden oldu. DefiLlama verilerine göre BUSD bir ay içinde piyasa değerinin yüzde 11,3’ünü kaybetti. Rakiplerden USDT’nin piyasa değeri yüzde 1,3 artarken USDC ise yüzde 1,9 düştü. Öte yandan BUSD, üç büyük stabil coin arasında geçen yıl piyasa değerini artırmayı başaran tek stabil coin oldu.


CryptoCompare verilerine göre stabil coin’lerin toplam piyasa değeri ise Ocak ayıyla beraber 10 ay üst üste düşerek 137 milyar dolara geriledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk