Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

“Bunun Acısını En Az 6 Ay Çekeriz”

Uzmanlar, Binance’in likidite sorunları yaşayan FTX’i satın almaktan vazgeçmesinin sektörü felakete sürükleyebileceğini belirtiyor.

10 Kasım 2022 13:01

Güncellenme: 10 Kasım 2022 15:46

Yakın zamana kadar kriptonun beyaz atlı prensi olarak adlandırılan Sam Bankman-Fried (SBF) üzerine yatırım yapmanın güvenilir olması gerekirdi. Ancak son günlerde yaşananların bunun çok da doğru olmadığını gösterdi.


Terra ekosisteminin çöküşü, Celcius’ın batması ve Three Arrows Capital’ın infilak etmesinin ardından SBF’nin sahibi olduğu kripto borsası FTX’in likidite sorunları nedeniyle mali yardıma ihtiyaç duyacak hâle gelmesiyle kripto sektörü bu hafta daha da kötü bir karmaşanın içine girdi.


Rakip borsa Binance’in FTX’i satın alma ihtimali doğunca panik kısa bir süreliğine diner gibi oldu. Ancak, CoinDesk’in Binance’in durumun beklenenden kötü olması sebebiyle bu anlaşmadan vazgeçeceğine yönelik haberinin ardından işler iyice karıştı. Daha sonra Binance’ten de resmi bir açıklama geldi ve anlaşmanın olmayacağı kesinleşti. Bu açıklamanın ardından Bitcoin son iki yılın en düşük seviyesine indi ve 16 bin doların altına düştü.


Eğer başka bir alıcı çıkmazsa, Binance’in anlaşmadan vazgeçmesi FTX’in kaderini belirlemiş gibi duruyor. Bu durum, bireysel ve kurumsal yatırımcıların kripto sektörüne güvenlerinin daha da sarsılmasına neden olacak.


Layer1 blokzinciri Sei Network’ün kurucu ortağı Jay Jog, “Pek çok kullanıcı para kaybedecek. Dolayısıyla bu durum kısa vadede ekosistem için çok yıkıcı" diyor.


SmartBlocks kurucusu Mark Fidelman de bu görüşlere katılıyor ve şöyle diyor, “Coinbase gibi bir başka büyük oyuncu gelip FTX’i kurtarmazsa kripto piyasasına olan güven çok azalır. Bunun acısını en az 6 ay çekeriz.”


Sei Network Ekosistem Başkanı Dan Edlebeck ise, “Bu durum diğer sektörlerde faaliyette olup kripto sektörüne girmek isteyen diğer şirketlerin güvenini de sarsıyor. Ayrıca, kripto sektöründe olup FTX’le bağlantıları olan ya da bu borsada varlıkları bulunan diğer şirketler de olumsuz etkilenecek” diyor.


Brokerlık şirketi Floating Point Group kurucu ortağı Kevin March ise kurumsal yatırımcıların bir anda büyük miktarda paraları sektörden çekeceklerini düşünmüyor. March, “Buradan olan burada kalır. Şu anda bile sektöre girmek isteyen kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Aoyon Ashraf

Aoyon Ashraf, CoinDesk için kripto madenciliğini ele alıyor. Hisse senetleri ve emtiaları inceleyen haberler yazarak Bloomberg'de neredeyse on yıl geçirdi. Bundan önce, küçük ölçekli şirketleri finanse ederek satış tarafında birkaç yıl geçirdi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BONK Revolut’ta Listelenmeye Başlıyor, "Öğren" Teşviği 1 Milyon Dolar

15 Şubat 2024 11:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk